محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت

در پی افزایش انتقادهای امامان جمعه از دولت حسن روحانی، سخنگوی دولت در اظهاراتی کم سابقه عنوان کرد که تریبون نماز جمعه جای طرح مسائلی مانند اف‌ای‌تی‌اف(FATF) نیست.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور در یک نشست خبری گفت که مباحثی مانند FATF " بسیار تخصصی" است و جای طرح آن در رسانه‌ها، فضای مجازی و تریبون نماز جمعه نیست.

او تاکید کرد: " جای این مباحث در شورای امنیت ملی است. همانطور که ما انتظار داریم تریبون نماز جمعه اخلاق، تقوا، دین و سیاست را تبلیغ کند و به همان میزان هم نهادهادی تخصصی نظام باید وظایف خود را انجام دهند."

این مقام ارشد دولت خواستار " پایبندی به مروت و انصاف در تریبون‌های نماز جمعه" شد. در هفته‌های گذشته چهره‌های اصولگرا با حمله به دولت حسن روحانی، امضای سند اف‌ای‌تی‌اف(FATF) را زیر سوال بردند.

از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در نماز جمعه روز ۱۹ شهریور گفت: "نمی‌دانم با چه جراتی محرمانه یک سند را امضا کردند به نام FATF. آنها می‌خواهند به نام مبارزه با پولشویی اطلاعات مالی و بانکی ما را به دشمن بدهند می‌خواهند خودمان، خودمان را تحریم کنیم. این یک تحریم خودی است."

احمد جنتی گفت که هدف از امضای این سند تحریم "سپاه و نهادهای انقلابی" است: " قرارگاه خاتم با این همه خدمات بسیاری که اکثریت نمی‌دانند را می‌خواهند تحریم کنند. شما چه جراتی دارید که چنین کاری می‌کنید؟"

با این حال سخنگوی دولت حسن روحانی می‌گوید که دولت همه مجوزهای لازم برای امضای این سند را کسب کرده و اگر نیاز به اجازه مجدد از مجلس شورای اسلامی باشد نیز آمادگی این کار را خواهد داشت.