تصویری از ویدئوی حمله به سفارت ایران در یونان
تصویری از ویدئوی حمله به سفارت ایران در یونان

سفارت ایران در آتن اوایل روز دوشنبه هدف حمله گروهی معترض قرار گرفت.

اعضای گروه که خود را «آنارشیست روویکوناس» (به انگلیسی: Rouvikonas) می نامند، حوالی ساعت شش صبح دوشنبه ۲۶ شهریور به وقت محلی، ساختمان سفارت ایران در محله سایچیکو آتن را با قوطی‌های رنگ هدف قرار دادند.

در تصاویری که از این رویداد منتشر شده، ۱۰ عضو این گروه دیده می شوند که شیشه‌های یک باجه بازرسی در مقابل ساختمان را شکسته و قوطی های رنگ را به طرف ساختمان سفارت ایران پرتاب می‌کنند.

این افراد سپس با موتورسیکلت از محل گریختند.

به گزارش پایگاه خبری گریک ریپورتر، سخنگوی گروه روویکوناس از طریق فیسبوک انگیزه حمله را آنچه که واکنش به سرکوب بیرحمانه کردها در ایران خواند، عنوان کرد.

این دومین حمله به سفارتهای جمهوری اسلامی در یک هفته اخیر است. روز شنبه نیز همزمان با تجمع اعتراضی علیه اعدام سه فعال سیاسی کرد و حمله موشکی سپاه به مقر حزب کرد مخالف جمهوری اسلامی، گروهی ناشناس به سفارت جمهوری اسلامی در پاریس حمله کرده و خسارت هایی به اموال آن وارد کردند.

مقام های قضایی جمهوری اسلامی حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی را شنبه ۱۷ شهریور اجرا کردند. همزمان، سپاه پاسداران با شلیک چندین موشک به پایگاه های حزب دمکرات کردستان چندین عضو این حزب را کشت و دهها نفر را نیز زخمی کرد.

اعدام سه زندانی سیاسی کرد در ایران اعتصاب سراسری تعدادی از شهردهای کردنشین ایران را در پی داشت.