یک هفته بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اختلاف نظر بین اصولگرایان عمدتا عهده دار مقام های حکومتی و مقام های وزارت کشور در دولت حسن روحانی ادامه دارد. اصولگرایان از تخلف «گسترده» دولت می گویند و در مقابل دولت این ادعا را رد می کند.

روز جمعه ۵ خرداد اغلب ائمه جمعه در شهرهای بزرگ ایران از آنچه «بد اخلاقی» انتخاباتی دولت نامیدند انتقاد کردند و هرچند کلیت انتخابات و نتایج آن را «تایید» کردند اما اصرار داشتند که تخلفاتی در این انتخابات شده است.

از جمله احمد خاتمی امام جمعه تهران، روز جمعه با تاکید بر اینکه «تخلفات زیاد است»، گفت البته «تخلفات، اساس انتخابات را زیر سؤال نمی‌برد». او ارسال دیر برگه رای و عدم ارسال به برخی شعبات را جزو این تخلفات دانست و گفت مقصرین باید محاکمه و به مردم معرفی شوند.

اشاره آقای خاتمی و برخی ائمه جمعه دیگر به ادعای ابراهیم رئیسی در روز انتخابات است.

با این حال رحمانی فضلی وزیر کشور ایران این ادعا را رد کرد و گفت به نمایندگان نامزدهای معترض نشان دادیم که تعرفه به موقع ارسال شده و آنها قانع شدند.

اظهارات «مایه تعجب و غیرقابل باور»

روز پنجشنبه محمدعلی موحدی کرمانی، رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام ادعایی کرد که با واکنش تند وزارت کشور مواجه شد. 

آقای موحدی کرمانی گفت «ممکن است با بازبینی و بررسی مجدد گزارشات و تخلفات رأی آقای رئیسی از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون افزایش و رأی روحانی نیز از حدود ۲۳ میلیون به ۲۱ میلیون کاهش پیدا کند.

او حتی از شورای نگهبان خواست به تخلفات ادعایی در انتخابات رسیدگی کند.

در واکنش وزارت کشور ایران با انتشار بیانیه‌ای این اظهارات موحدی کرمانی و ادعای تقلب چند میلیونی در انتخابات ریاست جمهوری را «مایه تعجب و غیرقابل باور» خواند. 

ادعای تقلب و بعضا تخلف از سوی محافظه کاران بعد از انتخابات جمعه گذشته در حالی مطرح می شود که هشت سال پیش میرحسین موسوی و مهدی کروبی و حامیان شان با اشاره به شواهد موجود مدعی تقلب در انتخابات شدند که آنها و حامیان شان با واکنش تند حکومت جمهوری اسلامی ایران مواجه شد طوریکه هفت سال است که میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد در حبس خانگی بسر می برند.