یکی از مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در تهران
یکی از مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در تهران

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران می‌گوید که حوادث چهارشنبه سوری امسال در پایتخت « کاهش چشمگیر» داشته اما آمارهای اعلام شده از قربانیان در سراسر ایران که توسط خبرگزاری‌ها مخابره شده همچنان قابل توجه است. به گونه‌ای که تا پیش از ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه مرگ یک نوجوان و مجروحیت شدید چند نفر دیگر قطعی است.

با وجود تلاش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی برای راه‌اندازی کمپینی برای کاهش خطرات چهارشنبه سوری٬ عکس‌هایی از اصابت مواد محترقه به ماشین‌های امداد و آتش‌نشانی نیز منتشر شده و خبرگزاری فارس از مصدوم شدن یک آتش‌نشان در شهر قدس بر اثر اصابت نارنجک دست‌ساز خبر داده است.

به گفته ‫پیرحسین کولیوند٬ سرپرست اورژانس ایران تا دقایق پایانی روز سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۱ نفر شامل ۱۰ زن و ۸۱ مرد مصدوم شده‌اند که یک نفر از آنها جان خود را از دست داده است. سن ۴۸ درصد مجروحان بین ۱۰ تا ۲۰ سال بوده و بیشترین آنها از استا‌ن‌های تهران، فارس، اراک و اصفهان بوده‌اند.

هچنین فردی که جان خود را از دست داده٬ یک نوجوان ۱۴ ساله تهرانی معرفی شده است. ضمن این که یک جوان ۲۷ ساله هم در محله پیروزی تهران به شدت مجروح شده و دست و پایش قطع شده است.

از سوی دیگر پلیس تهران اعلام کرد که ۵۴ «خودروی هنجارشکن» را توقیف کرده و این خودروها تا پایان تعطیلات نوروزی در پارکینگ خواهند ماند.

پس از حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو که منجر به مرگ چندین آتش نشان شد٬ تلاش‌هایی صورت گرفته بود تا چهارشنبه‌سوزی امسال امن‌تر برگزار شود. پرویز پرستویی یکی از چهره‌های سینمایی بود که با اعلام فراخوانی خواسته بود تا امسال چهارشنبه سوری واقعا جشن گرفته شود و مردم بدانند که « راه و رسم چهارشنبه سوری کور شدن کودکان٬ لرزیدن دل پیرمردها وپیرزنان و زهره ترک شدن مردم نیست.»

کمپین تحریم چهارشنبه سوری دیگر پولمان را حرام ترقه هاوجنس های گوناگون نمی کنیم.چهار شنبه سوری جشن ماست. ازامسال آتش درست میکنیم ازروی آن می پریم وشادی می کنیم.از امسال قاشق زنی می کنیم و به هم شیرینی می دهیم. از امسال جشن واقعی میگیریم.از امسال در آستانه سال نو خیابان ها رارنگارنگ می کنیم وبه هم عشق می ورزیم. از امسال چهارشنبه سوری را ایرانی برگزار می کنیم. از امسال به کودکانمان خواهیم آموخت که چهارشنبه سوری جشن شادی است. جشن سپاس از خدای یگانه است نه ترس و وحشت.چهارشنبه سوری جشن ماست. تک تک ما حتی در برابر جشن های سرزمینمان مسئولیم چون بخشی از تاریخ و فرهنگ ماست. چهار شنبه سوری امسال،این ملت ایران است که در حال آماده باش خواهد بود،تا مراقبت کنداز خلوت مردان آتش نشان با اندوه چهلمین روز در گذشت یاران عزیزشان. باشدکه آنشب هیچ حادثه ای این فداکاران دلیررا،بخاطرنجات دیگران،ازجمع خانواده شان وخانواده های داغدارشان،جدا نکند. از دوستان جدیدوقدیم تقاضا میکنم این مطلب را آنقدر به اشتراک بگذاریدتاسراسرایران بدانند که راه و رسم چهارشنبه سوری کور شدن کودکان لرزیدن دل پیرمردها وپیرزنان،زهره ترک شدن مردم نیست.

A post shared by Parviz Parastouei (@parvizparastouei) on

​​

یک روز پیش از چهارشنبه‌سوری هم بازیکنان تیم استقلال تهران در ورزشگاه آزادی پیش از برگزاری مسابقه لیگ قهرمانان آسیا لباس آتش‌نشانی بر تن کرده و کمپین «نه به چهارشنبه‌ سوری خطرناک» را تبلیغ کردند.

​​

اما به نظر می‌رسد با وجود اعلام اولیه مبنی بر کاهش حوادث٬ همچنان تلاش‌های صورت گرفته برای رسیدن به یک چهارشنبه سوری ایمن ناکافی است.

هرچند برخی‌ها امسال به دنبال زنده‌کردن رسوم سنتی چهارشنبه‌سوری رفتند.

​​و یا این که روش‌های بی‌خطری را برای پاسداشت این جشن باستانی انتخاب کردند.

​​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

​​