حسن روحانی تاکید کرد که تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است.
حسن روحانی تاکید کرد که تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است.

حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواستار احترام کامل به آتش بس در منطقه قره باغ و اجرای دقیق آن شد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۸ فروردین در تماس‌های تلفنی جداگانه با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان ضمن دعوت به خویشتنداری تاکید کرد که تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است.

به گزارش وبسایت رسمی رییس جمهوری اسلامی ایران آقای روحانی در این تماس‌ها عنوان کرده که ایران "از کشته شدن نیروهای نظامی و غیرنظامی دو کشور همسایه و دوست در جریان این درگیری ها بسیار متاسف و آماده است تمامی امکانات خود را برای حل مسالمت آمیز اختلافات میان دو کشور دوست و همسایه از طریق گفت وگوهای سیاسی به کار گیرد."

به اعتقاد حسن روحانی "هر گونه تنش و درگیری" در منطقه منطبق با خواست "تروریست‌ها و حامیان آنها" است.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به آذربایجان رفته است، در بدو ورود به باکو اعلام کرد حاشیه اولین اجلاس وزیران خارجه ایران، آذربایجان و روسیه بار دیگر با المار ممدیاروف، وزیرخارجه آذربایجان در مورد آخرین تحولات قره‌باغ رایزنی خواهد کرد.

آقای ظریف روز سه‌شنبه در رامسر نیز در حاشیه نشست سه جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان نیز با آقای ممدیاروف دیدار کرده بود.

درگیری های سه روزه میان نیروهای آذری و نیروهای منطقه مورد مناقشه قره باغ شدیدترین درگیری ها از سال ۱۹۹۴ میلادی بوده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه شنبه اعلام کرد که این کشور و جدایی طلبان منطقه قره باغ علیا، با اجرای آتش بس از ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی توافق کرده‌اند.