حساب کاربری آیت الله خمینی در اینستاگرام، که از سوی این سایت بسته شده بود، دوباره باز شد.

حساب کاربری آیت الله خمینی، رهبر پیشین ایران، در سایت اینستاگرام، روز شنبه نهم خرداد بسته شد و در پی آن، صفحه اینستاگرام آیت الله خامنه‌ای و برخی از خبرگزاری‌های داخلی، به این اقدام سایت اینستاگرام در آستانه سالگرد درگذشت رهبر انقلاب اسلامی، به شدت انتقاد کردند.

اکنون پس از گذشت سه روز، همان حساب کاربری دوباره باز شده است.

اینستاگرام دلیل بسته شدن این صفحه را «تهدید و آزار رساندن حساب کاربری موردنظر به دیگران و حمایت از گروه‌های خشن» عنوان کرد.

بسته شدن حساب کاربری آیت‌الله خمینی در اینستاگرام، طی روزهای گذشته واکنش‌های متفاوتی را در سایت‌های خبری ایران در پی داشت.

برخی خبرگزاری ها در ایران از جمله فارس و مهر خبر مشابهی را به نقل از سایت آیت الله خامنه‌ای منتشر کردند که نامه نگاری با مسئولان ایسنتاگرام بی فایده بوده و این سایت تنها متنی را که برای «صفحه های نامناسب به لحاظ محتوای خشونت آمیز و یا مستهجن و هم چنین صفحات تبلیغاتی ارسال می‌کند»، ارسال کرده است. این خبرگزاری‌ها اقدام اینستاگرام را «تامل برانگیز» و «تعجب‌آور» دانستند، به ویژه اینکه به نوشته آنها، صفحه آیت الله خمینی هیچ اخطاری در این مورد دریافت نکرده بود.

سایت روزنامه همشهری هم به نمونه‌ای از حذف اینگونه صفحات در فیس‌بوک اشاره کرد و برای نمونه به بسته شدن صفحات مربوط به «فلسطين»، «مقاومت بحرين»، «گروه‌های شيعی»، صفحه تبریک تولد به سیدحسن نصرالله اشاره کرده است.

حساب کاربری آیت الله خمینی که دو سال پیش راه‌اندازی شده و زیر نظر مسئولان وبسایت آیت الله خامنه‌ای اداره می‌شود. این در حالیست که امور مربوط به بنیانگذار جمهوری اسلامی توسط دفتر نشر آثار او یا دفاتر زیر نظر نوه او، حسن خمینی انجام می‌شود. سایت سحام نیوز، که اخبار منتقدان رهبر جمهوری اسلامی ایران را منتشر می‌کند نیز همین موضوع را پرسش برانگیز دانست.

با این حال صفحه اینستاگرم آیت الله خامنه‌ای اندکی پس از بسته شدن اینستاگرام آیت الله خمینی، اعلام کرد که بلافاصله صفحه جدیدی برای رهبر پیشین ایران راه اندازی شده است که تنها تفاوت آن با صفحه پیشین، حرف آخر نام خمینی به حروف لاتین است.