ظریف و هانت درباره برجام، جنگ یمن و زندانیان دوتابعیتی گفت‌وگو کردند
ظریف و هانت درباره برجام، جنگ یمن و زندانیان دوتابعیتی گفت‌وگو کردند

«جرمی هانت» وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه برای دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و دیگر مقام‌های ایرانی وارد تهران شد. 

پیش از سفر آقای هانت به تهران، اعلام شد که مساله برجام، جنگ یمن و سرنوشت زندانیان دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی، از جمله مواردی خواهد بود که وی در این گفت‌وگوها به آنها خواهد پرداخت. 

این نخستین سفر وزیر خارجه جدید بریتانیا به تهران است. جرمی هانت تابستان امسال جانشین بوریس جانسون شد. وی علاوه بر ظریف، قرار است با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز دیدار کند. 

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، نوشت که در دیدار ظریف و هانت «جنبه های مختلف روابط و مناسبات دوجانبه» از جمله موارد مربوط به ساز و کار مالی اروپا (اس.پی.وی) و همچنین مسایل مربوط به منطقه، از جمله جنگ در یمن، و «سایر روندهای جاری در منطقه» گفت‌وگو کرده‌اند. 

خبرگزاری‌های رسمی ایران اشاره‌ای به گفت‌وگوها درباره وضعیت پرونده بریتانیایی‌های دوتابعیتی بازداشت شده در ایران نکرده‌‌اند، اما توئیتر سفارت بریتانیا در تهران به مطرح شدن مساله دوتابعیتی‌ها در گفت‌وگوهای دوجانبه اشاره کرده است. 

​​

دفتر جرمی هانت پیش از سفر امروز او به تهران، در اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر حفظ برجام، اعلام کرد برای مهار چالش‌های خاور میانه به شکل اساسی، «لازم است تا شاهد پایان اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در دیگر نقاط منطقه باشیم.»

وزیر خارجه بریتانیا همچنین پیش از سفر به تهران گفته بود با «یک پیام روشن» برای «دستگاه رهبری ایران» به تهران سفر می‌کند: «از زندانی کردن آدم‌های بی‌گناه، نمی‌توان و نباید به‌ عنوان یک اهرم دیپلماتیک استفاده کرد.»

در حال حاضر دست‌کم سه شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی، به نام‌های نازنین زاغری، عباس عدالت و کمال فروغی، در ایران در بازداشت هستند. 

پیش از این، برخی رسانه‌ها خبر داده بودند که بریتانیا قصد دارد در مقابل پرداخت بدهی‌های خود به ایران - که مربوط به دهه ۷۰ میلادی و قرارداد خرید تانک‌های چیفتن است - نازنین زاغری را آزاد کند. اجرای این قرارداد پس از انقلاب و به دنبال اشغال سفارت آمریکا متوقف شد و بعدها دادگاه لاهه حکم داد که بریتانیا باید ۵۰۰ میلیون دلار به ایران پرداخت کند. 

ایران و بریتانیا هر دو گزارش‌ها درباره رابطه میان پرداخت این پول و آزادی نازنین زاغری را تکذیب کرده‌اند، اما سال گذشته روزنامه بریتانیایی تلگراف نوشته بود که لندن قصد دارد با پرداخت این پول «حسن نیت» خود را به تهران نشان دهد.