بریتانیا می گوید با دیگر شرکای اروپایی تلاش هایی را برای رفع نگرانی آمریکا درباره توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان آغاز کرده است.

«آلیستر برت» (به انگلیسی: Alistair Burt) معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا روز پنجشنبه در یک کنفرانس اقتصادی در پاریس گفت تهران باید فعالیت هایی که امنیت منطقه را بخطر می اندازد، کنار بگذارد.

آقای برت گفت هیچکس نمی خواهد شاهد شکست برجام باشد و ما با شرکای اروپایی‌مان همکاری می کنیم تا نگرانی های احتمالی ایالات متحده را کاهش داده و ادامه حیات برجام را تضمین کنیم.

 چشم انداز تبادلات اقتصادی و تجاری با ایران محور کنفرانس امروز در پاریس بود.

ادامه روابط اقتصادی با تهران

فرانسه نیز امروز در همین کنفرانس گفت برغم ابهام پیرامون سرنوشت برجام، به ترغیب شرکت های فرانسوی برای مبادلات تجاری و سرمایه گذاری در ایران ادامه خواهد داد.

 جفری سلستین، رئیس روابط دو جانبه ی وزرات خزانه داری فرانسه گفت تهدید پرزیدنت ترامپ به احیای تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در صورت امتناع قدرت های جهان از تغییر و بهبود در برجام، ادامه حیات برجام را در ابهام فرو برده است.

وی گفت با اینحال، این خطری است که شرکت های فرانسوی برای تجارت با ایران باید به جان بخرند.

آقای اربین گفت الویت کوتاه-مدت فرانسه در سال جاری میلادی تامین اعتبار با استفاده از یورو برای مبادلات تجاری با ایران است تا از گزند تحریم های احتمالی ایالات متحده آمریکا در امان باشد.

ایالات متحده و برخی کشورهای غربی می گویند ایران از طریق آزمایش موشکی برجام را نقض کرده است.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای تصویب شد، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

ایران در دو سال اخیر چند آزمایش موشکی داشته و می گوید این آزمایش ها جنبه دفاعی دارد. با این حال، برد موشک های آزمایش شده بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر بوده و نمونه هایی از موشک های ساخت ایران در دست گروه هایی چون حوثی های یمن و حزب الله لبنان دیده شده است.