نخست وزیر دانمارک خواستار تحریم ایران شده است
«لارس لوک راسموسن» نخست وزیر دانمارک با مقامات دیگر کشورها درباره تلاش جمهوری اسلامی برای عملیات تروریستی مذاکره کرده است.

سه روز بعد از اینکه مقام‌های دانمارک اعلام کردند جمهوری اسلامی پشت طرح ترور در خاک این کشور بوده، روزنامه وال استریت جورنال خبر داده است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا احتمالا در نشست ۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان تحریم جدید جمهوری اسلامی ایران را بررسی می کنند.

وال استریت جورنال به نقل از منابع خود نوشت با رایزنی مقام های دانمارک احتمالا موضوع ایران در نشست وزرای خارجه در اتحادیه اروپا مطرح خواهد شد. این روزنامه به نقل از دیپلمات ها البته نوشت که احتمالا تصمیم به تحریم در این دیدار قطعی نمی شود.

دانمارک اکنون خواستار تحریم های گسترده اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی شده است.

روز سه شنبه ۷ آبان رئیس سازمان اطلاعات و امنیت دانمارک اعلام کرد که پلیس این کشور یک فرد دوتابعیتی ایرانی-نروژی را به ظن همکاری با دستگاه امنیتی ایران و تلاش برای حمله به حبیب جبر، یکی از سران گروه «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» - که در ایران عموما با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود - بازداشت کرده است.

مسئولان جمهوری اسلامی این گروه را «تروریستی» توصیف و آن‌ها را مسئول چند حمله در سال‌های اخیر در ایران معرفی می‌کنند که تلفات غیرنظامی هم داشته است.

پس از حمله به یک رژه نظامی در شهر اهواز - که ۲۴ کشته و ۶۰ زخمی داشت - ابتدا این گروه مسئولیت حمله را پذیرفت و مسئولان ایرانی هم از «گروه‌هک‌های جدایی‌طلب» به عنوان عامل حمله نام بردند. با این حال کمی بعدتر اعلام شد گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته است. سپاه پاسداران هم در اطلاعیه‌ای مدعی شد که با حمله به مواضع گروه داعش در سوریه، طراح اصلی این حمله را کشته است.

دانمارک پیش از این اعلام کرده بود که سفیر خود در تهران را برای مشورت بیشتر به این کشور فرا می‌خواند. سفیر دانمارک در تهران روز گذشته و پیش از ترک ایران، به وزارت امورخارجه ایران هم احضار شده بود.

دانمارک با طرح این ادعا که ایران قصد داشته یک مخالف خود را در این کشور به قتل برساند، سفیر خود را از تهران فراخوانده است. تهران این ادعا را قویا تکذیب کرده است.

واکنش ها

وزرای خارجه پنج کشور اسکاندیناوی در بیانیه‌ای مشترک که روز چهارشنبه صادر کردند، ضمن ابراز نگرانی از تلاش ایران برای حمله به یک مخالف در دانمارک، اعلام کردند که این مساله برای آن‌ها «به شدت جدی» است.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک گفتگو در روز چهارشنبه به خنثی شدن توطئه اخیر رژیم ایران برای انجام ترور در دانمارک اشاره و بار دیگر تاکید کرد که حکومت مذهبی ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است.

همچنین، نروژ روز پنجشنبه سفیر ایران را احضار کرد.

وزیر خارجه نروژ در بیانیه ای گفت، در جلسه احضار سفیر ایران بر این تاکید شد که فعالیت کشف شده در دانمارک غیرقابل پذیرش است و نروژ این مسئله را جدی تلقی می کند.

ایالات متحده سه روز دیگر دور دوم تحریم های هسته ای ایران را باز می گرداند.

دولت ترامپ می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است و باید اقدامات خود را متوقف کند.

اتحادیه اروپا تاکنون از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده است.