فاطمه ملکی: دادستان کل کشور می گويد تا زمانی که افکار محمد نوری زاد مهار نشود به هيچ يک از خواسته ها در مورد رسيدگی به وضعيت اين زندانی پاسخ داده نخواهد شد

مصطفی تاج زاده می گويد طرحی مشابه برنامه موسوم به «رو به فردا» ماه ها پيش به مسؤلان زندان داده شده بود

پارلمان نيوز به نقل از مصطفی تاج زاده عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی که ۷ ماهِ گذشته را در زندان سپری کرده نوشته است که در روزهای اولِ بازداشت بر برگزاری مناظره ميان موافقان و مخالفان تأکيد می کرده است. اشاره وی به برنامه موسوم به «رو به فردا» است که اخيراً از سيمای جمهوری اسلامی پخش می شود. در اين گزارش به نقل از تاج زاده آمده که حتی محسن امين زاده معاون سابق وزير امورخارجه که در بازداشت به سر ميبرد طرحی تهيه کرد و به مسئولان زندان داد. تاج زاده تاکيد کرد که اگر آن روزها به اين حرف بها داده می شد زمينه نقد، فراهم می شد.  تاج زاده در زمان رياست جمهوری محمد خاتمی معاون وزيرِ کشور بود.

وقايع روز: مصطفی تاج زاده می گويد طرحی مشابه برنامه موسوم به «رو به فردا» ماه ها پيش به مسؤلان زندان داده شده بود

فاطمه ملکی:  دادستان کل کشور می گويد تا زمانی که افکار محمد نوری زاد مهار نشود به هيچ يک از خواسته ها در مورد رسيدگی به وضعيت اين زندانی پاسخ داده نخواهد شد

يک ماه پس از بازداشت محمد نوری زاد روزنامه نگار و کارگردان، همسر وی در نامه ای سرگشاده که می گويد خطاب به مردم ايران است اعلام کرد همسرِ زندانی اش از کمترين حقوق شهروندی يعنی تماس با خانواده محروم است. فاطمه ملکی در اين نامه می نويسد در ملاقاتی که با دادستان کل کشور داشته است اين مقام قضايی جرم همسرش را بسيار سنگين اعلام کرده و گفته است تا زمانی که افکار محمد نوری زاد مهار نشود به هيچ يک از خواسته ها در مورد رسيدگی به وضعيت اين زندانی پاسخ داده نخواهد شد. محمد نوری زاد از نويسندگان سابق روزنامه تندرو کيهان و از مستندسازان صدا و سيمای جمهوری اسلامی است. اما وی پس از انتخابات اخير رياست جمهوری نامه هايی سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی و رييس قوه قضاييه نوشت و از آنان به دليل برخورد با معترضان انتقاد کرد. در خبری ديگر ناهيد کوه شکاف همسر احسان هوشمند پژوهشگر کرد پس از بازداشت همسرش دستگير شده است. در همين حال برخی از سازمان های بين المللی مدافع حقوق اقليت های مذهبی نيز از تشديد برخورد با مسيحيان در ايران خبرداده اند.

وقايع روز: مصطفی تاج زاده می گويد طرحی مشابه برنامه موسوم به «رو به فردا» ماه ها پيش به مسؤلان زندان داده شده بود

سيف الله جشن ساز معاون وزير نفت جمهوری اسلامی می گويد توسعه سه ميدان نفت و گازِ ايران به دست شرکت های چينی آغاز شده است

به گفته آقای جشن ساز شرکت ملی نفت چين در ميدان گازی پارس جنوبی و ميدان نفتی آزادگان شمالی و شرکت ساينوپکِ چين در ميدان نفتی ياد آوران، فعاليت می کنند. به گفته معاون وزير نفت ايران، پروژه های توسعه ميدان نفتی مسجد سليمان و ميدان گازی پارس شمالی و همچنين بلوک اکتشافی گرمسار نيز به شرکت های چينی واگذار شده است و چندين قرار داد با شرکت های چينی برای خريد دکل های حفاری امضا شده است.

وقايع روز: مصطفی تاج زاده می گويد طرحی مشابه برنامه موسوم به «رو به فردا» ماه ها پيش به مسؤلان زندان داده شده بود

جمهوری اسلامی ايران از افزايش ذخاير بنزين کشور خبر می دهد

ايران می گويد برای نخستين بار در ده سال گذشته ذخاير بنزينش را هفتصد و پنجاه ميليون ليتر افزايش داده و اکنون بيش از دو ميليارد و سيصد ميليون ليتر بنزينِ ذخيره دارد. فريد عامری مديرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ايران می گويد ميزان توليد بنزين در ايران  حدود ۴۵ ميليون ليتر در روز است و اين کشور روزانه ۲۲ ميليون ليتر بنزين از خارج وارد می کند. خبر افزايش ذخاير بنزين ايران در حالی منتشر می شود که مجلس نمايندگان آمريکا اخيراً خواستار تحريم شرکت هايی شد که به جمهوری اسلامی بنزين صادر می کنند.

وقايع روز: گفته می شود مراسم راهپيمايی دولتی ۲۲ بهمن پوشش خبری بين المللی خواهد داشت

خبرهای کوتاه

*انجمن اسلامی دانشجويانِ دانشگاه تهران طی نامه ای سرگشاده به نايب رئيس مجلس شورای اسلامی خواستار انتشار تحقيقات کميته تحقيق و تفحصِ مجلس از واقعه کوی دانشگاه شد.


*نيکولا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه خواستار اقدام شديد سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران با هدف ترغيب ايران به همراهی با جامعه جهانی و پيشبرد مذاکرات بر سر برنامه اتمی ايران شده است.

*وزير ارشاد اعلام کرد که علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد روز  يکشنبه به سمت مديرعاملی ايرنا منصوب شد.