جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی پیشاپیش نخستین دیدار رسمی حیدر العبادی نخست وزیر عراق از واشنگتن، گفت پیشرفت مهمی در نبرد با داعش درعراق صورت می گیرد.

پبشروی سریع گروه در سال گذشته که در جریان آن وارد استان نینوا شد و موصل را تصرف کرد، متوقف و در برخی مکان ها عقب زده شده است، بنابراین تصویر کاذب شکست ناپذیری داعش کمرنگ می شود.

کوشش های العبادی برای تشکیل یک دولت متحد و فراگیر که نماینده آرمان های تمام عراقی ها – سنی ها، کردها و شیعیان _ باشد، در کند شدن حرکت داعش مهم بوده است. العبادی نخست وزیر و دیگر رهبران عراق، گام های عمده ای در زمانی کوتاه برداشته اند – بودجه کل کشور را با تقسیم برابر درآمد ها تنظیم کردند، قرار داد نفتی بین بغداد و اربیل را قطعی ساختند، سنی ها را برای نبرد با داعش بسیج کردند، و خواهان همکاری با سربازان پیشمرگه هستند.

 جو بایدن گفت به درخواست عبادی، آمریکا رهبران عراق را در بازسازی نیروهایشان با استخدام هایی بر اساس قابلیت، نه قومیت یاری داده است. آمریکا همچنین نیروهای عراق را در چهار محل متفاوت در سراسر کشور آموزش می دهد. و تسلیحات آمریکا نیروهای عراقی را در حالی که با داعش می جنگند یاری می دهد و از آنها حفاظت می کند.

جو بایدن یادآور شد آمریکا تنها منبع کمک به نیروهای عراقی نیست، یک ائتلاف بین المللی با بیش از ۶۰ شریک را رهبری کرده است. کوشش های آنها که داعش را ضعیف می کند، فقط نظامی نیست، بلکه مقابله با پیام های آن و ردیابی رزمندگان خارجی اش را در بر می گیرد.

از ماه اوت، ائتلاف بیش از ۳۲۰۰ حمله هوایی علیه تروریست های داعش، افزون بر ۱۸۵۰ حمله در عراق و بیش از ۱۳۵۰ حمله در سوریه، انجام داده است. در اوائل آوریل، نیروهای عراقی، میلیشاهای شیعه و ایلمردان سنی، یا پشتیبانی حملات هوایی آمریکا به درخواست دولت عراق، شهر تکریت را از داعش پس گرفتند.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا یادآور شد دولت عراق کمک ایران را در جنگ علیه داعش پذیرفته است، اما گفت عراقی ها نمی خواهند عروسک های خیمه شب بازان در منطقه باشند و افزود قدرت غرور ملی، استقلال و حاکمیت عراق را نباید دست کم گرفت.

آقای بایدن گفت ایالات متحده آمریکا با عراقی ها در آنچه می خواهند همصدا است، یک عراق متحد و دموکرات، آن گونه که قانون اساسی تعریف می کند، جایی که در آن قدرت در میان تمام جوامع تقسیم شود. موفقیت یا شکست نهایی در دست عراقی ها است، اما در حالی که در کنار هم ایستاده اند، دولت و مردم آمریکا متعهد هستند از آنها حمایت کنند.