گروه های تروریستی برای اجرای برنامه مرگبار خود به جریان منظم پول نیاز دارند. بنابراین، بازداشتن آنها از تهیه پول و استفاده از پول هایی که هم اینک دارند، معقول می نماید.

این موضوع بویژه در مورد داعش صدق می کند، که از طریق فعالیت های بزهکارانه ، از جمله سرقت از بانک ها و دریافت باج بابت قربانیانی که ربوده است، اخاذی از افراد و بازرگانان ، و حملات به روستاها و شهرهای کوچک ، از خودش حمایت می کند. همچنین نفت های سرقت شده از میدان های نفتی در نواحی تجت کنترل خود را می فروشد و از خارج از طریق اعانه پول جمع می کند. داعش مقادیری پول از اعانه دهندگان خارجی دریافت می کند، اما رقم آن در مقایسه با آنچه از طریق فعالیت های جنایتکارانه و تروریستی کسب می کند ناچیز است.

آموس هاچ اشتین فرستاده ویژه آمریکا گفت «داعش امروز سرزمین هایی بیشتر از آنچه القاعده داشت تحت کنترل دارد، معنایش این است که به پول و منابع در سطحی بی سابقه دسترسی دارد. این پول ها شریان بی رحمی های آن است. »

 جنیفر فاولر مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور هزینه های تروریستی گفت «سال گذشته داعش احتمالا بالغ بر چندین میلیون دلار در هفته، یا مجموعا ۱۰۰ میلیون دلار از محل فروش نفت و فراورده های نفتی به قاچاقچیان محلی کسب کرده باشد، کسانی که در مقابل، آنها را به بازیگران منطقه ای، بویژه رژیم اسد می فرو شند.»

 ائتلاف بین المللی برای کاهش منافع داعش گام های متعدد برداشته است. نخست، با بازداشتن بانک ها در نواحی زیر کنترل داعش از انجام معاملاتی از طریق سیستم مالی داخلی یا بین المللی، تروریست ها را از شبکه مالی جهانی دور نگاه می دارند.

برای کنترل میزان نفتی که داعش می تواند وارد بازار کند، حملات هوایی ائتلاف میدان ها و پالایشگاه ها در مناطق تحت کنترل آن را هدف می گیرد. همچنین، مقامات ترکیه و کرد بر ضبط نفتی که از این نواحی فرستاده می شود، تمرکز دارند.

آمریکا همچنین با شریکان خود روی تدوین سیاستی برای خودداری از دادن امتیاز و پرداخت باج در موارد آدم ربایی کار می کند. و ما با شریکان در خلیج فارس برای متوقف ساختن جریان اعانات به تمام گروه های تروریسنی کار می کنیم.

جنیفر فاولر گفت در آینده، ما جریان تدارکات و نفت به سرزمین تحت کنترل داعش را مختل خواهیم کرد، شرکت های مالی غیر منظم را از حمایت از داعش باز خواهیم داشت، فعالیت های مالی رزمندگان تروریست خارجی را که به سوریه یا عراق می روند، هدف می گیریم و با شریکان خود برای تهیه رویکرد مشترکی جهت مقابله با فعالیت های داعش کار می کنیم.