اقتصادی

عربستان سعودی و روسیه به یک توافق پنهانی برای افزایش تولید نفت دست یافته اند.
هر دلار آمریکا نیز ساعت ۱۱:۵۰ چهارشنبه سوم سپتامبر به وقت گرینویچ با ۶.۰۷۰۰ لیر در بازار ترکیه معامله شد.
طبق داده‌های مرکز آمار ترکیه، تورم در سپتامبر ۲۰۱۸ در مقایسه با سپتامبر سال قبل ۲۴.۵۲ درصد افزایش داشته است. این افزایش در ماه اوت ۱۷.۹ درصد بود.
متهمان به اخلال در نظام اقتصادی در دادگاه
با وجود انتقادهای حقوقی به تشکیل «دادگاه‌ ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی»، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از صدور حکم اعدام سه متهم به اخلال در نظام اقتصادی توسط این دادگاه خبر داد.
عکس از آرشیو
ایالات متحده و کانادا یکشنبه شب و در آخرین ساعات مهلت ۳۰ سپتامبر موفق شدند بر سر یک توافقنامه تجاری جدید برای جایگزین کردن پیمان تجارت آزاد آمریکا شمالی به توافق برسند.
این جت فوق پیشرفته که از تولیدات شرکت بزرگ «لاکهید مارتین» است، به نام «نامرئی» شهرت دارد. هرجنگنده اف۳۵ که قابلیت رادارگریزی دارد و از دید رادارهای نظامی پنهان می ماند، ۱۰۰ میلیون دلار می‌ارزد و برای همین سقوط یک عدد از آن به صدر خبرها در آمریکا آمد.
به گزارش رویترز، بر پایه قرار داد بین شرکت ملی نفت ایران و سینوپک، به احتمال قوی واردات سینوپک از ایران به ۱۳۰ هزار بشکه نفت در روز کاهش می یابد.
نمایی از پالایشگاه نفت آبادان - آرشیو
خوزستان که محل سکونت اقلیت عرب ایران است، یک قرن پیشینه جنبش های جدایی طلبانه دارد.
بازار ارز
نرخ هر دلار آمریکا در بازارهای ایران که روز چهارشنبه رکورد جدیدی به جای گذاشته و مرز ۱۹ هزار تومان را رد کرده بود طی دیروز و امروز با اندکی کاهش بر روی قیمت ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان تثبیت شده است.
در هفته های اخیر اعتراضات دوباره در ایران شروع شده و اینبار برعکس دی ماه، شهرهای بزرگ درگیر اعتراضات هستند.
آمریکا برای مجاب کردن هند ممکن است وعده فروش نفت ارزان از ذخایر نفتی اش را بدهد. ایران چشم کمک به روسیه و چین دارد. اما مسکو خلاء ناشی از فروش نفت ایران را با رغبت پر خواهد کرد و چین هم سرگرم جنگ تجاری اش با واشنگتن است.
بازار مصرف ایران که براثر نوسانات ارزی چند وقتی است با گرانی و یا نایابی کالاهای مختلف روبرو شده است، این بار شاهد گرانی گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی در بازار بود. این روزها، گوجه فرنگی در بازار به ازای هر کیلو، ۷ هزار تا ۷.۵ هزار تومان فروخته شد و برخی ها نیز از نایاب شدن رب گوجه فرنگی در بازار سخن گفتند.
نرخ دلار در ادامه روند صعودی روزهای اخیر خود در بازار غیررسمی ایران، از ۱۹ هزار تومان گذشت.
در ادامه نوسان های شدید نرخ ارز و سکه در بازار تهران، نرخ هر دلار آمریکا به حدود ۱۷ هزار تومان رسید.
شرکت بازار سرمایه «آر بی سی» در پی حمله شنبه در اهواز، ایران و عربستان سعودی را در فهرست کشورهای «تحت نظر اوپک» قرار داد.
لوگوی بانک «بی پی آی فرانس» متعلق به دولت فرانسه
مدیرعامل بانک «بی پی آی فرانس» با بیان این که شرایط مهیا نشد و تحریم‌ها علیه ایران موجب می‌شود شرکت‌ها به دلیل ادامه کار با آن کشور جریمه شوند، اعلام کرد این طرح به حالت تعلیق در آمده است.
شرکت فولکس واگن در پی بازگشت تحریم‌های هسته‌ای آمریکا، فعالیت‌های تجاری خود در ایران را متوقف خواهد کرد.