صادرات نفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، افزایش یافت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که صادرات نفت اوپک بار دیگر در ماه میلادی گذشته افزایش یافت و به بالاترین سطح خود در بیش از دوسال گذشته رسید. پژوهش خبرگزاری رویترز دلیل این افزایش را بیش از هر چیز ناشی از بالا رفتن صادرات نفت از سوی آنگولا و بالا بودن سطح تولید عربستان سعودی و عراق دانسته است.

بنا به گزارش رویترز، صادرات نفت اوپک در ماه مه روزانه به ۳۱ میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه رسید که در مقایسه با ماه پیش خود، یعنی ماه آوریل، روزانه ۶۰۰ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد.

تحلیلگران عرضه روزانه بیش از ۳۰ میلیون بشکه نفت، از سوی کشورهای اوپک را نشانگر رقابت اوپک با سایر کشورهای صادر کننده نفت غیر اوپک، به ویژه روسیه و تولید غیرمتعارف نفت در آمریکا و اختلاف بین اعضای این سازمان، به خصوص بین ایران و عربستان سعودی، بر سر سهم تولید در بازارهای جهانی نفت عنوان کرده‌اند.

دکتر جمشید اسدی استاد اقتصاد در دانشگاه پاریس گفت که عربستان، قطر و روسیه از اینکه تهران بخواهد بعد از برداشتن تحریم‌ها تولید نفت خود را افزایش دهد، خوشحال نخواهند شد.

وزیر نفت ایران اظهار امیدواری کرده است که ایران بتواند تا سال ۲۰۱۸ سطح تولید خود را دو برابر کند، یعنی آن را به روزانه به ۵ میلیون ۶۰۰ هزار بشکه برساند .

قرار است روز جمعه، وزیران نفت دوازده کشور عضو اوپک در وین با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند، اما انتظار نمی رود که اعضا در سیاست‌های قبلی خود تغییری بدهند.