با اعمال تحریمهای نفتی علیه ایران پیش بینی می شود تا پایان سال جاری میلادی، یک میلیون بشکه نفت از بازارهای انرژی جهان کم شود.  به گزارش شبکه خبری سی ان بی سی، این در حالی است که ابهامی بر سیاست نفتی عربستان سعودی- بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان- براثر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار مقیم آمریکا سایه افکنده است.

اما خالد الفالح وزیر انرژی سعودی اطمینان می دهد که بازار با هیچ کمبودی رو به رو نخواهد شد. تحلیل گران مسائل انرژی برآنند که کم شدن تقاضا برای نفت در بازارهای رو به پیدایش، و همچنین جنگ تعرفه ها و بالا رفتن قیمت دلار در کاهش اخیر قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر گذار بوده اند.

به گزارش این شبکه خبری آمریکایی، درست در زمانی که آمریکا می خواهد صادرات نفت ایران را بشدت کاهش دهد عربستان سعودی بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان زیر سایه تردید و بی اطمینانی ناشی از قتل جمال خاشقجی قرار گرفته است. حتی پیش از آنکه  آینده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با توجه به مرگ روزنامه نگار آن کشور زیر سوال برده شود، سایه تحریمها علیه ایران موجب بالارفتن قیمت جهانی نفت شده بود.

فالح تاکید کرده است که ریاض از سلاح نفت در عرصه سیاسی استفاده نخواهد کرد و تا ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز ظرفیت تولید دارد. وزیر انرژی سعودی تاکید دارد که ماجرای سال۱۹۷۳ و ۴ برابر شدن قیمت نفت با سیاست یکپارچه اوپک تکرار نخواهد شد. فالح، سیاست ریاض را «پمپاژ هر چه بیشتر نفت» توصیف کرد. با این سخنان بازار نفت نه تنها آرام شد، بلکه نزدیک به دو دلار از قیمت جهانی هربشکه نفت کاسته شد.

در گزارش شبکه خبری، این سخن هالیما کرافت تحلیلگر استراتژی بازار نقل شده که گفته است به نظر می رسد دولت ترامپ موضع خود در قبال ایران را نرم نکرده است، اما یک پرسش واقعی اینجا مطرح می شود: آیا کنگره آمریکا از اقدامهای عربستان سعودی در منطقه و از جمله جنگ در یمن حمایت خواهد کرد؟ آیا فروش جنگ افزار به ریاض متوقف می شود؟ آیا آمریکا به برخی کمک ها به عربستان مثل آنچه که تاکنون در جنگ یمن ارائه کرده است ادامه خواهد داد؟

در ادامه گزارش به حل ناشده ماندن بحران قتل خاشقجی به دنبال سخنان روز سه شنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پرداخته شده که گفته است، خاشقجی قربانی یک دسیسه از پیش طراحی شده بوده است، هرچند نامی از ولیعهد سعودی به میان نیاورد. سعودی ها تلاش دارند هر نوع اطلاع محمدبن سلمان از ماجرای مرگ روزنامه نگار را انکار کنند.