وزیر نفت ایران پس از دیدار با دبیرکل اوپک اعلام کرد که ایران از قیمت ۵۵ دلار برای سبد نفتی اوپک حمایت می‌کند. رئیس جمهوری ایران نیز از ثبات بازار و بهبود قیمت نفت اعلام حمایت کرد.

محمد بارکیندو روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور ماه به تهران سفر کرد و با حسن روحانی رئیس جمهوری و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران دیدار کرد.

حسن روحانی در دیدار با آقای بارکیندو تاکید کرده است: " امروز همه باید هدف واحدی را دنبال کنیم و آن بازار متعادل و سهم عادلانه و منصفانه در میان کشورهای عضو است."

بیژن نامدار زنگنه هم قیمت مورد علاقه بیشتر اعضای اوپک برای نفت را ۵۰ تا ۶۰ دلار عنوان کرد و نفت ۵۵ دلاری را "مناسب و مطلوب" ارزیابی کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، دبیرکل اوپک نیز در دو دیدار جداگانه با مقامات ایران، از نقش وزیر نفت ایران در دبیرکلی خود تشکر کرده و گفته است که ایران پس از لغو تحریم‌ها، "پیشرفت‌های چشمگیر" داشته است.

او پیش از حضور در تهران، به قطر سفر کرده بود.

نشست غیررسمی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک ۲۶ تا ٢٨ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهرماه) در حاشیه نشست مجمع بین المللی انرژی (IEF) در الجزایر برگزار خواهد شد. احتمالا این نشست در تعیین میزان صادرات نفت ایران تاثیرگذار خواهد بود.

ایران که تا پیش از تحریم ها تا حدود چهار میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد، بعد از اعمال تحریم‌های گستره به دلیل فعالیت هسته ای اش، تنها یک میلیون بشکه در روز صادرات داشت.

پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای، میزان صادرات نفت خام ایران در ماه ژوئیه سال جاری میلادی به بیش از ۲ میلیون و صدهزار بشکه در روز رسید.

از سوی دیگر قيمت نفت در مقایسه با سال ۲۰۱۴ به نصف کاهش يافته و درآمد کشورهای توليد کننده را به شدت تحت تاثير قرار داده است.

اوپک و روسيه اوايل سال جاری سعی کردند با متوقف کردن توليد نفت جلوی اشباع بازارهای جهانی را بگيرند، اما اين تلاش در ماه آوريل به خاطر تنشی که ميان عربستان سعودی و ايران پيش آمد، شکست خورد.