یک نماینده مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۵ آبان ماه از« نفوذ مافیا در وزارت صنعت، معدن و تجارت » خبر داد.
 
یونس اسدی به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفت : «اوضاع داخلی وزارت خانه صنعت ، معدن و تجارت نابسامان است و هزار و یک رئیس در این وزارت خانه وجود دارد.»
 
نمانیده مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی ،« وضعیت آشفته در وزارت صنعت ، معدن و تجارت » را عاملی دانسته که « موجب به بار آمدن مشکلات فراوان برای صنعت کشور شده است».

صنعت در ایران ؛ از  شعار تا واقعیت
 
شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا) روز جمعه ۵ آبان ماه  از قول مهدی غضنفری ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت نوشته است ، « وزارت صنعت ، معدن و تجارت با فرهنگ سازی سعی دارد که تولید کنندگان را به سمت ارتقای کیفیت محصولات سوق دهد و آن ها را به این موضوع آگاه کند که می توانند با تکمیل ظرفیت های خود در رونق تولید ملی و در نهایت ، رونق اقتصادی تاثیر گذار باشند».
 
این اظهارات در حالی بیان می شود که آرمان خالقی ، عضو کارگروه حمایت از تولید روز جمعه ۵ آبان ماه با تاکید بر « وعده مسئولان در روز صنعت سال گذشته برای اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش صنعت » به خبرگزاری فارس گفت ، « تنها حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد وعده ها در مورد تامین بخش تولید محقق شده است».
 
هم زمان فتح الله بیات ، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی نیز « خواستار حمایت از تولید کنندگان و کارگران » شده است و به خبرگزاری فارس گفته است، « مسئولان به دنبال حفظ  اشتغال موجود باشند».
 
به گفته این فعال کارگری ، « حفظ اشتغال فعلی بسیار سخت شده و در بخش صنعت و صنایع بزرگ ، رکود تولید و فروش محصولات مشاهده می شود» .
 
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور با تاکید بر عدم موفقیت دولت در زمینه ایجاد بیش از دو میلیون شغل در سال جاری افرود ، « ایجاد اشتغال علاوه بر این که رونق نداشته متاسفانه هر روز شاهد ریزش ها و تعطیلی بنگاه ها و کارگاه های صنعتی و تولیدی در کشور هستیم».
 
وی یاد آور شد: «بسیاری از واحد ها ، به کارگران خود بابت پرداخت حقوق ، بدهکار هستند و مطالبات معوق زیادی از سوی تولید کنندگان وجود دارد » .
 
بحران اشتغال در ایران تنها شامل یک بخش خاص نیست ، خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) روز جمعه ۵ آبان ماه از قول مسئول شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی اعلام کرد ،« خراسان شمالی با داشتن بیشترین آمار تحصیلگردگان دانشگاهی با مشکل جدی بیکاری مواجه است» .
 
به گفته این فعال کارگری«در حال حاضر واحدهای تولیدی استان خراسان شمالی نیز با مشکل کمبود نقدینگی و گران شدن مواد اولیه مواجه هستند».  

صنعت ایران در منگنه تحریم ها داخلی و خارجی
 
سعید حیدری ، نماینده مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۵ آبان ماه ، با تاکید بر این که « مراکز بزرگ اقتصادی نیازمند حمایت مالی هستند» به خبرگزاری فارس گفت:« بانک ها به بهانه ای مختلف به وظایف خود عمل نمی کنند و منابع خود را به سمت بازارهای غیر مولد سرازیر می کنند».
 
در سالی که از سوی آیت الله علی خامنه ای سال « تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی » نامگذاری شده است ، این نماینده مجلس شورای اسلامی می گوید : « سیستم بانکی در روند حمایت از تولید ملی بسیار ضعیف عمل کرد به طوری که حمایت های مالی از سوی بانک ها با تاخیر بوده و یا انجام نشده نمی شوند» .
 
در حالی این نماینده مجلس شورای اسلامی بر محدودیت های داخلی بر تولید تاکید دارد که اقتصاد ایران با تحریم های بی سابقه بین المللی نیز مواجه است . محدودیت های داخلی و تحریم های بین المللی، اقتصاد و صنایع ایران را در شرایط دشواری قرار داده است.