بهره پایین پول و اقدامات تورم‌زا از جمله تزریق نقدینگی توسط بانک‌های مرکزی به اقتصاد کشورها، به بالارفتن قیمت طلا دامن می‌زند

نیویورک - در حالی که سرمایه‌گذاران به دارایی‌های امن هجوم می‌آورند که نقدینگی خود را از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد، حفظ کنند، قیمت طلا به رکورد سال ۲۰۱۱ نزدیک شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه ۲۴ ژوئیه، قیمت طلا در هفته جاری ۴ درصد بالا رفته و به مرز ۱۹۰۰ دلار برای هر اونس نزدیک شده است. این رکوردی است که از ۲۰۱۱ تا کنون سابقه نداشته است. علاوه بر نگرانی‌های مرتبط با روند احیای اقتصاد در پی شیوع ویروس کرونا، افزایش تنش در رابطه میان آمریکا و چین هم در سوق دادن صاحبان نقدینگی به سوی طلا، تاثیر داشته است.

راس نورمن، تجریه‌وتحلیلگر مستقل مالی، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز عامل وحشت از بالاگرفتن تنش میان ابرقدرت‌ها را آتش‌بیار این معرکه می‌داند، ولی می‌گوید تاثیر آن دیرپا نخواهد بود. از دیدگاه او، عدم اطمینان بازار به احیای سریع اقتصاد عامل اصلی افزایش قیمت طلا است، و پیش‌بینی می‌کند که اگر اقتصاد نشانه‌های با کیفیت بهبود نشان ندهد، قیمت طلا می‌تواند به اونسی ‍۱۹۲۲ دلار و حتی به ۲ هزار دلار افزایش پیدا کند.

در سال ۲۰۲۰ بهای طلای ۲۴ درصد بالا رفت.

ترزیق نقدینگی توسط دولت‌ها به عنوان واکنش به سقوط اقتصادی در پیامد شیوع ویروس کرونا، و همچنین پایین بودن بهره پول به نزدیک صفر درصد، از این رو که تورم‌افزا دانسته می‌شوند،ِ به بالا رفتن بهای طلا به عنوان مانعی در برابر سقوط ارزش پول، کمک می‌کنند.

عامل دیگر افزایش قیمت طلا، کاهش ارزش برابری دلار در برابر ارزهای دیگر است که در ماه ژوئن به پائین‌ترین سطح خود در دو سال اخیر رسید.

تحلیلگران بانک کومرسانت اظهارنظر کرده‌اند که قیمت‌های طلا و نقره به سرعت افزایش پیدا کرده و خطر شکست قیمت‌ها وجود دارد، به خصوص چون بالا رفتن تقاضا باعث افزایش قیمت طلا شده است.

قیمت نقره با نیم درصد سقوط به اونسی ۲۲ دلار رسید. ولی این هفته، به خاطر خوش‌بینی نسبت به احیای فعالیت‌های تولید صنعتی، قیمت نقره ۱۷ درصد نسبت به هفته قبل، بالاتر رفته است.