گزارشی از الساندرو اسپسیال، بریجیت جنن و ویلیام هوروبین در بلومبرگ

عدم حضور وزیران اقتصاد چند کشور اروپایی در اجلاس سالانه «صندوق بین المللی پول» و «بانک جهانی» آن ها را ازفرصت دیداری کلیدی با استیو منوشن، وزیر دارایی آمریکا، محروم کرد. این غیبت ضربه ای دیگر به عزم اتحادیه اروپا در حفظ توافق هسته ای ایران و دور زدن تحریم های آمریکا بود. قرار بود وزیران اقتصاد اروپا از این فرصت استفاده کرده و وزیر دارایی دولت ترامپ را درباره ابعاد فشارهای آمریکا بر ایران به پرسش بگیرند.

وزیران اقتصاد فرانسه، اسپانیا، هلند، بلژیک، ایرلند و پرتغال به دلیل مسائل سیاسی داخلی قادر به شرکت در اجلاس اقتصادی در بالی اندونزی نشدند. چند کشور اروپایی برنامه داشتند در حاشیه این اجلاس از استیو منوشن بخواهند که تکلیف را درباره قصد آمریکا برای خفه کردن نظام مالی ایران روشن کند.

در عوض این وظیفه بر عهده والدیس دومبروسکیس، کمیسیونر اتحادیه اروپا، گذاشته شد. منابع آگاه می گویند که کمیسیونر اروپا قصد دارد موضوع ایران را در ملاقاتی با استیو منوشن در بالی در میان بگذارد. اولاف شولتز، وزیر اقتصاد آلمان، هم دیدار دو جانبه ای با همتای آمریکایی اش نخواهد داشت.

تلاش های تحت رهبری فرانسه و آلمان برای ادامه تجارت با ایران، به عنوان مولفه ای کلیدی در زنده نگاه داشتن برجام، در برابر تهدیدهای آمریکا به تحریم شرکت ها و بانک های متخلف بر روی زمین مانده است. جزئیات پیشنهادهای اروپا هنوز نامعلوم و مبهم است.

گویا مقام های وزارت اقتصاد فرانسه می خواستند در دیدار با وزیر دارایی آمریکا از او بپرسند آیا تحریم های آمریکا سیستم پرداخت های مالی سوئیفت و بانک های خصوصی در ایران را هم در بر می گیرد یا نه، اما برونو لومیر، وزیر اقتصاد فرانسه، به دلیل تغییرات در کابینه امانوئل مکرون از حضور در اجلاس بالی باز ماند و در پاریس ماند.

مسائل داخلی نسبتا مشابهی گریبانگیر وزیران اقتصاد پرتغال و هلند شد.