عکس تزئینی
عکس تزئینی

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در یک تحقیق جدید که نتایج آن روز دوشنبه  منتشر شد، گوشت‌های فرآوری شده را در "رده یک" و در کنار موادی مانند توتون سیگار و آزبست که شواهد کافی از ارتباط آنها با ابتلا به سرطان وجود دارد، قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در گزارش آژانس بین‌المللی تحقیق در مورد سرطان - نهاد وابسته به سازمان جهانی بهداشت - گفته شده است که مصرف روزانه ۵۰ گرم فرآورده های گوشتی مانند سوسیس، کالباس و بیکن، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۱۸ درصد افزایش دهد.

به گفته متخصصان سازمان جهانی بهداشت "شواهد اندکی" در سرطان‌زا بودن خود گوشت قرمز در دسترس است و از این رو آن را در رده دوم و در کنار موادی که "ممکن است" سرطان‌زا باشند قرار داده‌اند. این گزارش در عین حال می‌گوید گوشت قرمز منبع آهن، روی و ویتامین ب۱۲ است و ارزش غذایی بالایی دارد.

برای تهیه گوشت‌های فرآوری شده از روش‌های مختلفی مانند دودی کردن و ترکیب با مواد افزودنی گوناگون برای تغییر مزه آنها، و همچنین اضافه کردن مواد نگهدارنده برای طولانی‌تر کردن مدت مصرف آنها استفاده می‌شود و گفته می‌شود اینها هستند که خطر ابتلا به سرطان را بالا می‌برند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید نتایج این پژوهش با هدف کمک به کشورهای مختلف برای ارایه توصیه‌های درست بهداشتی و غذایی به شهروندان خود منتشر شده است.

به گزارش رویترز، این در حالی است که شرکت‌های فعال در حوزه فرآورده‌های گوشتی، یافته‌های این پژوهش را "ساده‌انگارانه" خوانده و گفته‌اند این گزارش چیز زیادی به توصیه‌های پیشین در مورد خطر استفاده زیاد از این مواد خوراکی اضافه نمی‌کند.