جشنواره موسیقی و هنر «کوچلا ولی»سال ۲۰۱۸ در کالیفرنیا
جشنواره موسیقی و هنر «کوچلا ولی»سال ۲۰۱۸ در کالیفرنیا

کوچلا ولی، کالیفرنیا/ بخش فارسی صدای آمریکا – جشنوارهٔ سالانهٔ‌ موسیقی و هنر «کوچلا ولی» در سال ۲۰۱۸ این آخر هفته در دره بیابانی به همین نام در جنوب کالیفرنیا و در فاصله ۲۱۵ کیلومتری لس‌آنجلس برگزار شد.

به گفتهٔ سازمان‌دهندگان این جشنواره که از سال ۱۹۹۹ تاکنون برگزارشده و اکنون به یکی از موفق‌ترین جشنواره‌های موسیقی ایالات متحده تبدیل‌شده، شمار شرکت‌کنندگان در نخستین آخرهفتهٔ جشنوارهٔ کوچلا در سال جاری، به حدود ۱۲۵ هزار تن رسید. قرار است تعداد کل بازدیدکنندگان از این جشنواره که همه ساله در دو آخرهفتهٔ ‌پیاپی برگزار می‌شود، به زودی اعلام شود.

لئوناردو دی‌کاپریو، سلینا گومز، جاستین بیبر، بلا حدید سوپر مدل، و برخی از اعضای خانوادهٔ کارداشیان‌-‌جنر از جمله افراد سرشناس حاضر در این جشنواره بودند.

بیانسه، امنم، د ویکند، کاردی بی، اس‌زی‌ای، هیم، و فرنچ مونتانا از جمله هنرمندانی بودند که در این جشنواره به اجرای برنامه پرداختند.

بیانسه که سال گذشته برنامه‌اش را به خاطر حاملگی به تعویق انداخته بود، شنبه شب به اصطلاح سقف شیشه‌ای این جشنواره را درهم شکست و به عنوان نخستین زن آمریکایی آفریقایی‌تبار اجراکنندهٔ اصلی این جشنواره شد.

اجرای او که در میان هیاهو و فریادهای طرفدارانش برگزار شد، بی‌نقص بود. بر اساس اخباری که تی‌ام‌زی منتشر کرده است، کوئین‌بی [لقب بیانسه] تنها یک هفته مانده به اجرای برنامه‌اش در کوچلا، صد رقصندهٔ جدید را استخدام کرد، روزانه بیش از ده ساعت تمرین کرد، و اعضای گروه و هنرمندان حاضر را مجبور کرد تا یک قرارداد عدم افشا را امضا کنند.

بیانسه افزون بر این که به عنوان هنرمند میهمان همراه با همسرش جی‌زی - که ۲۱ بار برندهٔ جایزه گرمی شده است - و نیز خواهر کوچکترش سولانژ به اجرای برنامه پرداخت، با پیوستن دوباره به گروه دستنیز چایلد و اجرای ترانه های «نفسم را از دست می دهم»، «نام من را بگو»، و «سرباز» به همراه دو الهام‌بخش خود، یعنی کلی رولاند و میشل ویلیامز، جمعیت حاضر را شگفت زده کرد.

برنامهٔ کوئین‌بی بازتاب‌کنندهٔ جنبش اخیر بین‌المللی زنان #من هم (به انگلیسی: #MeToo) بود. او جمعیت را تشویق کرد تا برای دستمزد برابر زنان و قدرت بخشیدن به آنها مبارزه کنند.

علاوه بر اجراهای خارق‌العاده، چیدمان‌های هنری در کوچلا نیز درست به اندازهٔ موسیقی آن خوب بود. اسپکترا (به انگلیسی: SPECTRA) نام یک چیدمان هنری هفت طبقه است که در آن شش هزار شعله لامپ ال‌ای‌دی و سیصد پنجره پلاستیکی رنگی به کار رفته است. یک استودیوی طراحی در انگلیس به نام نیوزباب‌ستنس، با الهام گرفتن از جلوه‌هایی که در هنگام غروب و طلوع آفتاب روی می دهند، اسپکترا را ساخته است.

رابرت بار و روساریو مارکارت از استودیوهای آر‌اند‌آر میامی یک چیدمان ستاره‌ای‌شکل رنگارنگ به نام سوپرنوا را ساخته‌اند. این تندیس دارای ۱۲ نقطه ۴۰ پایی است که شب‌هنگام با جنب‌وجوش فراوان جان می‌گیرند.

اما خیره‌کننده‌ترین اثر هنری اثریا (به انگلیسی: ETHEREA)، یک چیدمان بسیار بزرگ «غیرقابل مشاهده» ساخته شده از توری سیمی است. این چیدمان توسط ادواردو ترسولدی به صورت یک ساختمان سبک باروک ساخته شده و در آسمان شب روشن می‌شود. این چیدمان که از ۱۱ هزار متر مربع توری سیمی ساخته شده است، از سه نسخهٔ یک ساختمان در مقیاس‌های سه طبقه، پنج طبقه، و هفت طبقه، یا ۳۶ پایی، ۵۴ پایی، و ۷۲ پایی تشکیل شده‌است.

سال آینده بیستمین سال برگزاری جشنوارهٔ موسیقی و هنر درهٔ‌ کوچلا خواهد بود و فهرست برنامه‌های آن قرار است در ماه ژانویهٔ سال ۲۰۱۹ اعلام شود.

جشنواره موسیقی و هنر «کوچلا ولی» سال ۲۰۱۸ در کالیفرنیا

جشنواره موسیقی و هنر «کوچلا ولی»سال ۲۰۱۸ در کالیفرنیا

​​