«شیگه هارو شیرای» در حال نشان دادن خالکوبی هایش در یک کنفرانس مطبوعاتی در اداره پلیس استان «لوپبوری»، ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸
«شیگه هارو شیرای» در حال نشان دادن خالکوبی هایش در یک کنفرانس مطبوعاتی در اداره پلیس استان «لوپبوری»، ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸

پلیس تایلند یک گانگستر ژاپنی را که سالها به خاطر قتل فراری بود، از روی عکس خالکوبی هایش شناسایی و دستگیر کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس تایلند در بیانیه ای گفت «شیگه هارو شیرای» روز چهارشنبه در یکی از استان های شمال بانکوک دستگیر شد. «شیرای» که به خاطر کشتن یکی از اعضای گنگ رقیب در ژاپن سالها فراری بود، از ده سال پیش در تایلند مخفی شده بود.

یک مرد تایلندی که از خالکوبی های این مرد ۷۴ ساله تحت تأثیر قرار گرفته بود، عکسهایی از او را که پشت میز یک بازی در یک محل عمومی گرفته بود،‌ آگوست سال گذشته روی صفحه فیس بوک خود پست کرد که بیش از ۱۰ هزار بار به اشتراک گذشته شد. همین کافی بود تا کمی بعد، برخی کاربران هویت این مرد را از روی خالکوبی‌ها تشخیص دادند و منجر به دستگیر شدن او توسط پلیس تایلند شد.

​​«ویراچای سانگمتا»، رئیس پلیس منطقه گفت رفقای ژاپنی این گانگستر سالی دو تا سه بار به او سر می زدند و هر بار برایش هدیه نقد می آوردند. شیرای با یک زن تایلندی ازدواج کرده و در ده سال گذشته بی سر و صدا زندگی می کرد.

به گفته پلیس، «شیرای» پیش از اینکه به مقامات ژاپنی تحویل داده شود، به خاطر ورود غیر قانونی به تایلند محکوم خواهد شد.

حدود ۱۵ سال پیش «شیرای» همراه با هفت نفر دیگر متهم به قتل «کازوهیکو اوتوبه» شد.

Thailand Tatooed Japanese

​​خالکوبی های پشت و بالای بازوها و انگشت کوچک دست که یک بند نوکش بریده شده، از نشانه های گنگ «یاماگوچی - گومی» یکی از بزرگترین اتحادیه های «یاکوزا» یا به اصطلاح دنیای تبهکاران ژاپن است. افرادی که این خالکوبی ها را دارند اغلب از ورود به حمامهای عمومی و استخرها منع می شوند.

بنابه آمار آژانس پلیس ملی ژاپن، در سال ۲۰۱۷، دست کم ۲۲ گروه جزو سازمانهای جرایم سازمان یافته شناخته داده شدند که تعداد اعضای آنها روی هم ۲۰ هزار نفر می شود؛ و گروه «یاماگوچی – گومی» و دو گروه دیگر «سومی یوسی – کای» و «ایناگاوا – کای» بر دنیای تبهکاران ژاپن غالب هستند.

علاوه بر قاچاق و فروش مواد مخدر و قمار، که از راه های سنتی درآمد آنهاست، گانگسترها اکنون به دنیای ساختمان سازی، سرمایه گزاری، و امور امنیتی نیز راه یافته اند.