«طاهره فلاحتی» خواننده ایرانی که در ونکوور کانادا زندگی می کند.
«طاهره فلاحتی» خواننده ایرانی که در ونکوور کانادا زندگی می کند.

«طاهره فلاحتی» خواننده موسیقی سنتی ایران، با بازخوانی یکی از غزلیات مشهور حافظ، تصنیف جدید و شادی با عنوان «ثلاثه غساله» منتشر کرد. این پروژه مشترک با همکاری حسین میمنی، آهنگساز و نوازنده سه تار تولید شده است. 

طاهره فلاحتی چند سالی است برای ادامه فعالیت های هنری خود به کانادا مهاجرت کرده است و در شهر ونکوور زندگی می کند.

او پس از اجرای چند پروژه در فضای موسیقی قاجار، تصمیم گرفت قطعه ای امروزی‌تر اجرا کند و پس از مشورت با حسین میمنی به سراغ «ثلاثه غساله» رفت؛ شعری از حافظ که با این بیت آغاز می شود: ساقی حدیث سرو و گل و لاله می رود / وین بحث با ثلاثه غسّاله می رود. فرهنگ دهخدا در شرح «ثلاثه غساله» نوشته است: سه پیاله ٔ شراب که بوقت صبح نوشند و آن شوینده ٔ غمها و شوینده ٔ فضول تن و مزیل کدورت بشریات باشد.

 

 

طاهره فلاحتی در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «یکی از بزرگترین چالش های من برای اجرای این تصنیف، که توأم با پیچیدگی هایی در ترکیب شعر یا موسیقی و ریتم است، استخدام منطقی المان هایی چون تحریر و ادای کلام در تصنیف خوانی بود که کمی با آنچه در گذشته خوانده بودم، فاصله داشت. البته این چالش به سرعت به فرایندی خلاقانه و لذتبخش تبدیل شد که قضاوت نتیجه آن با مخاطبین خواهد بود.»

حسین میمنی که موزیک ویدئو یا نماهنگی ثلاثه غساله را نیز ساخته است، ضمن تلاش خود برای وفاداری به ارزش های بنیادین زیباشناسی و موسیقیایی ایرانی این اثر، از المان های امروزی متنوعی برای جلب توجه نظر مخاطبین عام نیز بهره گرفته است.

او در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «این اثر ساخته و پرداخته شخصیت پسامهاجرت موزیسین هایی است که بیش از یک دهه از خاستگاه این موسیقی دور هستند. در نتیجه، سه‌گاهی که در کانادا متولد می شود و جامه روز بر تن می‌کند، حداقل برای تولید کنندگان اثر، نوید بخش پتانسیل های تولد دوباره و شاید بالیدن موسیقی ایرانی در بیرون مرزها است، این بار به قامتی بلندتر از دیوارهای بین موسیقی جدی و مخاطب عام.»

View this post on Instagram

ثلاثه ٔ غساله تصنیفی است ساخته شده توسط حسین میمنی. حسین نه تنها آهنگساز و نوازنده سه تار این تصنیف هست بلکه نمآهنگ آنرا کارگردانی و تدوین کرده است. شاید هنوز منظور حافظ از ثلاثه ٔ غساله برایمان کاملا معلوم نشده باشد ولی آنچه نظر غالب است اینست که شراب صبحگاهی سه جام بوده که اول صبح می نوشیدند. جام اول برای رفع خماری، جام دوم برای هضم بهتر غذا و جام سوم به منظور سرخوشی در طول روز.......... این اثر با هنرمندی و اجرا دوستانمان بیژن و مرجان خلق شده است. باشد که تنشان سالم و اوقاتشان پر ثمر باشد. ساقی حدیث سرو و گل و لاله می‌رود وین بحث با ثلاثه غساله می‌رود می ده که نوعروس چمن حد حسن یافت کار این زمان ز صنعت دلاله می‌رود از ره مرو به عشوه دنیا که این عجوز مکاره می‌نشیند و محتاله می رود آن چشم جادوانه عابدفریب بین کش کاروان سحر ز دنباله می‌رود طی مکان ببین و زمان در سلوک شعر کاین طفل یک شبه ره صد ساله می‌رود شکرشکن شوند همه طوطیان هند زین قند پارسی که به بنگاله می‌رود #طاهره_فلاحتی #حسین_میمنی #مرجان_آل_خمیس #بیژن_رحمانی @hossein.meimani @chance.of.showers @marjanalekhamis @bijan.rahmani139 @tahere.falahati @amirp5346

A post shared by Tahere Falahati (@tahere.falahati) on

در اجرای ثلاثه غساله، بیژن رحمانی تنبک می زند و مرجان آل خمیس نوازنده کمانچه است.

Telegram Banner