از راست: داریوش اقبالی، تهمینه میلانی، گوگوش، و ابی
از راست: داریوش اقبالی، تهمینه میلانی، گوگوش، و ابی

در پی اعتراضات مردمی در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین در ایران آغاز شد و به سرعت به اعتراض به سیاست‌های رژیم و مقامات ارشد حکومت گسترش پیدا کرد، برخی چهره‌های سرشناس ایرانی در داخل و خارج از کشور واکنش نشان داده اند و برخی همچون گوگوش از سرکوب معترضان با عنوان ««کشتار بی‌رحمانه» مردم معترض یاد کرده است. 

گوگوش در اینستاگرام به انگلیسی از کشتن مردم بی گناه توسط جمهوری اسلامی نوشته، و با کسانی که «با دست خالی در برابر این کشتار بی رحمانه ایستاده اند و نه تنها برای خود بلکه برای ایرانیان سراسر دنیا می جنگند» ابراز همبستگی کرده است. گوگوش از ایرانیان خارج از کشور خواسته که آنها را تنها نگذارند.

 

ابی دیگر خواننده سرشناس ایرانی در یک پست جدید اینستاگرامی به سخنان مقامات جمهوری اسلامی که معترضان را اغتشاش‌گر و ناچیز نامیده و ادعا می کنند اکثر مردم در آرامش هستند انتقاد کرده است. ابی نوشته: «به چه دليل اينترنت هفتاد ميليون ايرانى را قطع كرده ايد؟! پس چرا ايرانيان خارج از ايران ساعتهاست كه ارتباطشان با فاميل و آشنايانشان داخل كشور قطع است؟! چرا نميگذاريد اين مردم آرام از شهرهای آرام ايران خودشان آرامش و شاديشان را به جهان نشان دهند؟! از چه ميترسيد ‎.واقعاً روی شيطان را سفيد كرده اید.»

View this post on Instagram

‏‎سران مرفه نظام يكى بعد از ديگرى نطق و خطابه ميكنند، از گرانيها طرفدارى كرده و مردم معترض را دسته هاي كوچكى مى نامند و ادعا ميكنند كه اكثريت ملت ايران در ارامش كامل هستند و هيچ كس به گروه هاى اغتشاش طلب نپوسته است.معترضين را اغتشاش طلب و خيل انبوه مردم را ناچيز ميخوانند. ‏‎ به چه دليل اينترنت هفتاد ميليون ايرانى را قطع كرده أيد؟! پس چرا ايرانيان خارج از ايران ساعتهاست كه ارتباطشان با فأميل و اشنايانشان داخل كشور قطع است؟! چرا نميگذاريد اين مردم آرام از شهرهاي آرام ايران خودشان ارامش و شاديشان را به جهان نشان دهند؟! از چه ميترسيد ‎. واقعاً روي شيطان را سفيد كرده أيد ‏#freeinternet4iran #ايران #iran

A post shared by Ebi Hamedi (@ebi) on

 

تهمینه میلانی، فیلمساز، به نقل از دو نماینده مجلس که به نبود فضا برای اعتراض مدنی اشاره کرده اند، نوشته است: «اعتراض دارم و هیچ راهی برای بیان اعتراض مدنی وجود ندارد.هنرمندان، مدتهاست با پرونده سازی، ترور شخصیت ، تذکرات ارشاد و‌ رفتن به دادسرای فرهنگ و رسانه ‌کنترل می‌شوند.برای همین، مدتهاست که برخی از هنرمندان با نقل قول از دیگران، حرفشان را می زنند. حتی اگر همه ی حرفشان نباشد!»

View this post on Instagram

اعتراض مدنی اعتراض دارم و هیچ راهی برای بیان اعتراض مدنی وجود ندارد. . هنرمندان، مدتهاست با پرونده سازی، ترور شخصیت ، تذکرات ارشاد و‌ رفتن به دادسرای فرهنگ و رسانه ‌کنترل می‌شوند. برای همین، مدتهاست که برخی از هنرمندان با نقل قول از دیگران، حرفشان را می زنند .حتی اگر همه ی حرفشان نباشد! تذکر دو نماینده به وزیر کشور به دلیل 'فراهم نبودن امکان اعتراض مدنی مردم' دو نماینده مجلس به دلیل "فراهم نبودن امکان اعتراض مدنی مردم" به وزیر کشور تذکر دادند. مصطفی کوابیان و احمد مازنی هر دو در تذکرهای شفاهی در مجلس این تذکر را بیان کردند. احمد مازنی در سخنرانی خود گفت: "به جای تصویب اخلال در شبکه اینترنت در شاک (شورای امنیت کشور) و قلع و قمع معترضان، ای کاش قبل از ابلاغ اجرای طرح با مردم و نمایندگان مردم مشورت می‌کردید." وی از شورای امنیت کشور خواست که "اعتراض مدنی مردم" را به رسمیت بشناسد و "امکان اعتراض مدنی" را برای مردم فراهم کند. مصطفی کواکبیان نیز از تریبون مجلس گفت: "ما هم متاسف هستیم که عده‌ای در این موضوع در برخی شهرها جان باختند، ولی به راستی اگر مردم عادی بخواهند یک اعتراض مدنی معمولی نسبت به این تصمیم غیر کارشناسی داشته باشند باید به کجا بروند؟" اعتراض به گران شدن قیمت بنزین از نخستین ساعت با خشونت ماموران امنیتی روبه‌رو شد و بنا به گزارش‌ها دستکم ۱۲ تن در جریان این اعتراض‌ها کشته شدند.

A post shared by تهمینه میلانی (@tahminehmilani) on

 

مهناز افشار در توئیتر از حسن روحانی انتقاد کرده است. خانم افشار نوشته است: «پیام شبیه بهم دو رییس جمهور ایران خس و خاشاک عددی نیستند..... قدرت و سیاست و آدمهایی که مردم عادی و آسیب پذیر جامعه رو قربانی میکنه، کاش بدونه که آه مظلوم بالاخره آسمان رو به لرزه درمیاره و هرکی با هر جریان فکری از خون مظلوم سواستفاده کنه فرقی با ظالم نداره»

 

داریوش اقبالی، یکی از کارهایش با شعری از اسماعیل خویی به نام «نه» (نوروزانه) را منتشر کرده و بخشی از شعر آن که می گوید:« بادا که بنا‌ میزد فردای رهایی، فرجام همه باشد و فرجام شما نه»

 

لیلا فروهر با تسلیت به کسانی که عزیزان خود را در جریان اعتراضات از دست داده اند و ضمن حمایت از مردم ایران نوشته است: «با همبستگی و اتحاد ميتوان به استقلال و آزادی رسید .با قطع ايتنرنت نمی توانند جلوی اين حركت بزرگ را بگيرند، وظيفه ما در خارج از كشور حمايت و خبررسانی به جوامع بين المللی است و وقت آن رسيده در كنار هم و يا هم با ظلم و استبداد مبارزه كنيم و دوباره وطن عزيزمان را بسازیم.»

View this post on Instagram

با تسليت به همه بازماندگان عزيزاني كه در چند روز گذشته شجاعانه در مقابل ظلم و نا حقيها ايستادندو جان دادند . من نيز از اعتراضات هموطنانم در سراسر ايران حمايت ميكنم ، با همبستگي و اتحاد ميتوان به استقلال و آزادي رسيد . با قطع ايتنرنت نمي توانند جلوي اين حركت بزرگ را بگيرند ، وظيفه ما در خارج از كشور حمايت و خبر رساني به جوامع بين المللي است و وقت آن رسيده در كنار هم و يا هم با ظلم و استبداد مبارزه كنيم و دوباره وطن عزيزمان را بسازيم .

A post shared by Leila Forouhar (@leilaforouhar) on

 

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

 

Telegram Banner