حدود ۲۰۰ نفر در میدان کاپلی بوستون برای شرکت در «کارزار سطل آب یخ» جمع شدند – ۱۶ مرداد ۱۳۹۳

پیت فریتز، ستاره پیشین بسکتبال که الهام بخش راه اندازی چالش «سطل آب یخ» برای آگاهی‌رسانی در مورد بیماری «اِی اِل اِس» بود در ۳۴ سالگی از دنیا رفت.

آقای فریتز که کاپیتان تیم بسکتبال کالج بوستون بود از سال ۲۰۱۲ به بیماری «ای اس ال» مبتلا شد و ورزش را برای همیشه کنار گذاشت.

«اِی اِل اِس» نوعی اختلال در عصب های حرکتی است که در نهایت بیمار را فلج می کند.

استیون هاوکینگ، کیهان شناس و فیزیکدان فقید بریتانیایی دهه ها با این بیماری دست به گریبان بود. هنوز علاجی برای این بیماری پیدا نشده است.

هر چند پیت فریتز، آغازگر کارزار سطل آب یخ نبود ولی جهانی شدن این چالش که در تابستان سال ۲۰۱۴ شبکه های اجتماعی را تسخیر کرد، به لطف شهرت و محبوبیت او بود.

کاپیتان سابق تیم بیسبال بوستون کالج که به بیماری مرگبار و فلج کننده ای.ال.اس مبتلا شد.

 

به گزارش سرویس جهانی بی بی سی، بیش از ۱۷ میلیون نفر ویدئوهای خود را از این چالش در فیسبوک منتشر کردند.

چهره های مشهور آمریکایی از جمله دونالد ترامپ پیش از رسیدن به ریاست جمهوری، جورج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا، اپرا وینفری چهره مشهور تلویزیونی ، مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک، بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت در این چالش شرکت کردند.

چالش سطل آب یخ میان ایرانی ها نیز پرطرفدار شد و از گوگوش و ابی و سیاوش قمیشی گرفته تا مهناز افشار و علی کریمی آن را پذیرفتند.

کارزار «سطل آب یخ» با هدف اطلاع‌رسانی در مورد بیماری « اِی اِل اِس»
ایده خالی کردن سطل آب یخ روی سر برای آگاهی‌رسانی در مورد بیماری اِی اِل اِس، که مبتلایان به این بیماری حکم شکنجه را دارد، برای نخستین بار به ذهن پیت فریتس رسید.


انجمن «اِی ال اِس» اعلام کرد که این چالش هشت هفته ای توانست ۱۱۵ میلیون دلار برای پژوهش در این رابطه و تلاش برای یافتن علاج جمع آوری کند.

این انجمن در واکنش به خبر درگذشت پیت فریتز در توییتی از تلاش های او برای آگاهی رسانی جهانی در مورد بیماری «ای ال اس» و چالشهایی که این بیماران با آن روبرو هستند از او قدردانی کرد.

انجمن «ای ال اس» می گوید کمک های مالی جمع آوری شده از طریق چالش سطل آب یخ به کشف یک ژن مهم که در این بیماری نقش دارد انجامید.

Telegram Banner