فیلم «درس‌های فارسی» (به انگلیسی: Persian Lessons) به کارگردانی وادیم پرلمن یکی از آثاری بود که امسال در بخش ویژه جشنواره فیلم برلین اکران شد.

این فیلم براساس رویدادهای واقعی ساخته شده و نمایش آن با واکنش‌های مثبتی از سوی منتقدان هنری و تماشاگران همراه بوده است.

فیلم «درس‌های فارسی» ماجرای یک جوان یهودی بلژیکی به نام ژیل در جنگ جهانی دوم است که در جریان هولوکاست و اشغال بلژیک توسط نازی‌ها دستگیر می‌شود.

او که همراه با هزاران یهودی دیگر به اردوگاهی در آلمان فرستاده شده است، در آخرین لحظه و پیش از اعدام می‌گوید ایرانی است و نه یهودی، و نام واقعی او رضا است.

وادیم پرلمن کاگردان (وسط) همراه با دو بازیگر اصلی فیلم

 

همین موضوع باعث نجات جانش می‌شود و رئیس آلمانی آشپزخانه اردوگاه که قصد دارد پس از پایان جنگ برای زندگی به ایران برود، از رضا می‌خواهد که به او فارسی بیاموزد.

این در حالی است که ژیل کوچکترین آشنایی با فارسی ندارد و با استفاده از خلاقیت خود، زبان عجیبی که هیچ شباهتی به فارسی ندارد را به شاگرد خشن خود تدریس می‌کند.

محور اصلی داستان، روابط عجیب و نامتعارف این دو فرد با جهان‌بینی‌های کاملا متفاوت است که در شرایط خاصی کنار هم قرار گرفته‌اند وفیلم گوشه‌هایی از روابط پیچیده انسانی را با استفاده از موسیقی و فیلمبرداری تحسین برانگیزی به تصویر می‌کشد.

 

فیلم «درس‌های فارسی» محصول مشترک روسیه، بلاروس، و آلمان است و حق پخش آن در بازار جهانی جشنواره فیلم برلین به چند شرکت هنری فروخته شده است.

وادیم پرلمن نامی آشنا برای هنردوستان ایرانی است. او در سال ۲۰۰۳ با ساخت فیلم «خانه‌ای از شن و مه» درباره یک خانواده ایرانی مهاجر به آمریکا با بازی بن کینگزلی و شهره آغداشلو نامزد دریافت سه جایزه اسکار شد.

او در خانواده‌ای یهودی در اوکراین متولد شده و تابعیت کانادایی آمریکایی دارد.

یکی از چهره‌هایی که در مراسم فرش قرمز و اکران نخست «درس‌های فارسی» در جشنواره فیلم برلین حضور داشت، مهناز افشار، هنرمند ایرانی ساکن آلمان بود.

View this post on Instagram

به دعوتBerlinale و کارگردان فیلم Persian lessons امشب به دیدن فیلم رفتم . فیلم زیبایی بود طراح کت من دوست خوبم سحر سیدجعفر @@saharseyedjafar??With @turaj_talimy and my friend @mayk_azzato ..................................................... It was an honor for me to have attended the Berlinale. Many thanks for the invitation. A great film festival. Wonderful films. Great producers. best of luck to the cast and crew of „Persian Lessons”. Es war mir eine Ehre bei der Berlinale dabei gewesen zu sein. Vielen Dank für die Einladung. Ein tolles Filmfest. Wundervolle Filme. Tolle Produzenten. Wünsche dem Film und der Crew von „Persian Lessons“ viel Erfolg. Photo by @michaelgeipelfotografie #berlinale #berlinale2020

A post shared by Mahnaz Afshar (@mahnaz_afshar) on

خانم افشار ضمن تحسین فیلم «درس‌های فارسی» تصاویری از این مراسم را در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

Telegram Banner