Blood samples from volunteers are handled in the laboratory at Imperial College in London, Thursday, July 30, 2020. Imperial…
.در خون داوطلبان آزمایش بالینی واکسن کووید۱۹ شرکت «نواوکس» مقدار زیادی پادتن تولید شده بود

نواوکس، شرکت بیوتکنولوژی واقع در مریلند امریکا، اعلام کرد که نتایج اولیه واکسن کرونای آنها موفقیت آمیز بوده و نشانه‌هایی امیدبخش دارد.

به گزارش نشریه علمی-فن‌آوری دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا، در این آزمایش بالینی که بر روی ۱۳۱ داوطلب سالم در استرالیا انجام شد، به برخی واکسن واقعی و به برخی واکسن بی‌‌اثر (پلاسیبو) زدند. نتایج نشان داد که در بدن تمام داوطلبانی که واکسن دریافت کردند، سطح بالایی از پادتن کووید۱۹ تولید شده است.

شرکت نواوکس، ماه گذشته با دولت آمریکا یک قرارداد امضاء کرد که به واسطه آن، برای تسریع تولید واکسن کووید۱۹، مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار دریافت کند.

آیا واکسن شرکت نوواکس عوارض جانبی دارد؟

۸۰ درصد از داوطلبان در محل تزریق واکسن درد و کوفتگی و ۶۰ درصد عوارضی مثل خستگی و سردرد داشتند. بیشتر واکنش‌ها به این واکسن ملایم بود، و تنها ۸ نفر از داوطلبان عوارض جانبی جدی‌تری داشتند. نواوکس می‌گوید هیچکس در نتیجه دریافت این واکسن در بیمارستان بستری نشد، و تمام عوارض جانبی بعد از چند روز از بین رفتند.

چند شرط:

مثل هر آزمایش فاز یک، هدف این آزمایش نیز بیشتر مطالعه بر روی بی‌خطر بودن واکسن کووید۱۹ بود. نتایج این آزمایش در یک نسخه پیش از انتشار مقاله منتشر شده است، یعنی هنوز مورد داوری دقیق قرار نگرفته است. و مثل مطالعات دیگر واکسن که توسط تیم دانشگاه آکسفورد و شرکت استرازنکا و یا شرکت مدرنا منتشر شده، هنوز زود است نتیجه‌گیری کرد که آیا این واکسن به طور دراز مدت می تواند در مقابل ویروس کرونا مصونیت بوجود آورد.

Promising Covid-19 Vaccines
کار بر روی ۱۶۶ واکسن بالقوه کرونا در جهان؛ چند واکسن به مراحل پایانی آزمایش‌ها رسیده‌اند
از روزی که سازمان بهداشت جهانی از شیوع یک «ویروس مرموز» با خاستگاه ووهان چین خبر داد تا امروز که  بیش از ۶۶۱ هزار نفر در دنیا جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند، ۱۶۶ واکسن در گوشه و کنار جهان در دست تولید بوده‌اند.

تصویر بزرگتر:

منه پانگالوس، سرپرست شرکت داروسازی استرازنکا، هشدار داده است که واکسن کووید۱۹ بیشتر از این که مصونیت دائمی در بدن بوجود آورد، شاید تنها تا یک یا دوسال تاثیر داشته باشد.

بیش از ۱۵۰ واکسن کرونا در سراسر جهان در دست تولید است که از آ» میان دست‌کم ۲۵ واکسن به مرحله آزمایش بالینی رسیده است.

این مسئله که ویروس کرونای نوپدید تا کنون بیش از ۱۸.۵ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا  کرده و جان بیش از ۷۰۰ هزار نفر را گرفته، فشار زیادی بر روی شرکت‌های داروسازی و بیوتکنولژی قرار داده تا هر چه سریع‌تر واکسن تولید کنند.

President Donald Trump gestures as he participates in a tour of Bioprocess Innovation Center at Fujifilm Diosynth…
پرزیدنت ترامپ: آمریکا در حال ثبت یک رکورد در تولید واکسن است
رئیس جمهوری آمریکا پس از بازدید از تاسیسات بایوتکنولوژی در کارولینا شمالی با اشاره به ورود موسسه مودرنا به فاز سوم تولید واکسن کرونا گفت که این فاز، مرحله آخر قبل از تایید نهایی است.