In this image taken by the Mars Perseverance rover and made available by NASA, the Mars Ingenuity helicopter, right, flies over…
دورنمایی از هلیکوپتر کوچک «نبوغ» در حال پرواز در جو مریخ (عکس از آرشیو)

آژانس فضایی آمریکا ناسا بعد از به اشتراک گذاشتن عکس‌ها و ویدیوهایی از هلیکوپتر کوچک «نبوغ» که همراه با مریخ‌نورد «استقامت» در ۱۸ فوریه به سطح مریخ رسید، اکنون صدای پره‌های این هلیکوپتر را که در جو رقیق این سیاره پرواز می‌کند را به اشتراک گذاشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا، روز جمعه، درست قبل از پنجمین پرواز آزمایشی نبوغ، برای اولین بار این صدای ضبط شده را منتشر کرد.

در طول پرواز چهارم که یک هفته زودتر انجام شد، کم بودن صدای پروانه‌های هلیکوپتر که با سرعت بیش از ۲۵۰۰ دور در دقیقه می چرخد، به سختی قابل شنیدن بود. صدای آن تقریباً شبیه صدای وزوز پشه یا هر حشره پرنده که از فاصله دور شنیده می شد، بود.

علت آن این بود که هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی با میکروفون نصب شده به مریخ‌نورد استقامت بیش از ۸۰ متر فاصله داشت. وزش باد در جو سیاره سرخ نیز نمی‌گذاشت که صدای هلیکوپتر واضح ضبط شده و شنیده شود.

دانشمندان با ایزوله کردن صدای چرخش پروانه‌های هلی‌کوپتر و تقویت کردن صوت ضبط شده، آن را تا حدود بیشتری قابل شنیدن کردند.

با تکمیل فاز اول پروازهای آزمایشی نبوغ، مریخ‌نورد استقامت اکنون می تواند گشتن به دنبال سنگ هایی که ممکن است نشانه هایی از حیات میکروسکوپی در آن سیاره باشد را آغاز کند. استقامت نمونه‌های اصلی این سنگ‌ها را با خود به زمین خواهد برد.

FILE - This Wednesday, Feb. 17, 2021 file photo shows a full-scale model of the Ingenuity helicopter displayed for the media at…
عملکرد هلیکو‌پتر «نبوغ» ناسا در پرواز در جو مریخ، فرای انتظارات دانشمندان بود
دانشمندان آژانس فضایی آمریکا ناسا روز جمعه اعلام کردند که عملکرد هلیکوپتر کوچکی که به مریخ فرستاده‌اند، به رغم یک اشکال فنی در پرواز چهارمش که منجر به موکول آن به وقت دیگری شد، فرای انتظارات آنها بود.
NASA's Ingenuity Helicopter Dropped on Mars' Surface ahead of Flight
مریخ‌نورد «استقامت» هلیکوپتر کوچک را بر سطح مریخ رها کرد؛ آیا «نبوغ» تحمل شب‌های سرد مریخ را خواهد داشت؟
آژانس فضایی آمریکا، ناسا، روز شنبه اعلام کرد که هلیکوپتر کوچک فضایی آنها به نام «نبوغ» (Ingenuity) در آماده‌سازی برای پرواز در فضای مریخ، بر سطح سیاره سرخ رها شد.
این هلیکوپتر بسیار کوچک و سبک همراه با مریخ‌نورد «استقامت» در حالیکه زیر بدنه آن بسته شده بود به مریخ رفت، که در ۱۸ فوریه بر سطح این سیاره نشست.