عکس تزئینی

بنا به یک گزارش جدید، هر سال حدود ۷۰۰ زن در آمریکا از عوارض مربوط به بارداری جان می دهند، ولی حدود ۶۰ درصد از این مرگ و میر می تواند قابل پیشگیری باشد.

در این گزارش که روز سه شنبه (۱۷ اردیبهشت) توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری منتشر شد، مرگ و میر مرتبط با بارداری نه تنها قبل و در طول زایمان، بلکه تا یک سال پس از آن می تواند رخ دهد.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، پژوهشگران دریافتند که حدود ۳۱ درصد از مرگ و میر مربوط به حاملگی در آمریکا هنگامی که یک زن باردار است رخ می دهد، ۳۶ درصد در طول زایمان، و ۳۳ درصد بین یک هفته تا یک سال بعد از زایمان.

این مطالعه نشان داده است تعداد مرگ و میر در بین زنان باردار سیاه‌پوست و سرخ‌پوست (بومیان آمریکا‌) سه برابر بیشتر از زنان سفیدپوست است.

در طول زایمان، خونریزی و آمبولی مایع آمنیوتیک از دلایل اصلی مرگ شناخته شده است، در هفته پس از زایمان خونریزی، عفونت، و فشار خون بالا، و در دوره پس از زایمان یعنی بین شش هفته تا یک سال، کاردیومیوپاتی، بیماری ای که ماهیچه قلب ضعیف شده و نمی تواند خون پمپ زده و آن را به تمام اعضای بدن برساند.

بر اساس این پژوهش باید عواملی که موجب بالابردن احتمال مرگ و میر مربوط به بارداری می شود، شناسایی شده و تحت کنترل قرار گیرد. همینطور با آگاه سازی و مهیا ساختن دوره های آموزشی به خدمه بیمارستان به آنها یاد داد که چطور در موارد اورژانس پروتوکول های لازم را انجام دهند.