Moderna, Inc. headquarters is seen, Tuesday, Dec. 15, 2020, in Cambridge, Mass. The Food and Drug Administration said that a…
واکسن مودرنا به دو دوز 100 میکروگرمی احتیاج دارد که با فاصله 28 روز تجویز می‌شود

با تائید واکسن ساخت شرکت مودرنا در آمریکا از سوی مراجع قانونی، توجه‌ها بیش از گذشته به شباهتها و تفاوتهای دو واکسن مودرنا و فایزر جلب شد.

شرکت مودرنا در زمینه تولید واکسن چه سابقه‌ای دارد؟

در حالی که فایزر از غول‌های بزرگ دارویی است، مودرنا یک شرکت بیوتکنولوژی است. مودرنا ، ۱۰ سال پیش راه‌اندازی شد و تمرکزش بر روی فن‌آوری پیام‌رسان «آر ان ای» موسوم به mRNA است.

مودرنا قبلا با انستیتوی ملی بهداشت آمریکا (ان آی اچ) بر روی واکسن نوع دیگری از ویروس کرونا (MERS) همکاری کرده بود و زمانی که ژنوم ویروس کرونای جدید در اواسط  ماه ژانویه منتشر شد، تولید واکسن جدید را کلید زد.

واکسن شرکت مودرنا چه ویژگیهایی دارد؟

واکسن مودرنا موسوم به mRNA-۱۲۷۳ نیز مانند واکسن فایزر از پیام‌رسان آر اِن اِی موسوم به mRNA استفاده می‌کند که در واقع یک دستورالعمل ژنتیکی برای ساختن قطعه‌ای از ویروس کرونا است که در نهایت سیستم ایمنی بدن را نسبت به این ویروس تحریک می‌کند. زمانی که فرد واکسینه شده در معرض ویروس کرونا قرار بگیرد، پادتن‌های تولید شده در بدنش آماده مقابله با این ویروس هستند.

مودرنا در ساخت این واکسن با انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا همکاری کرده است. همچنین، با حمایت مؤسسه دولتی توسعه و تحقیقات پیشرفته زیست‌پزشکی (BARDA) توانست آزمایشات بالینی خود را به مرحله پایانی برساند.

این نخستین واکسنی بود که با بودجه دولت آمریکا آزمایش‌های بالینی فاز سوم خود را در تاریخ ۲۷ ژوئیه آغاز کرد.

این واکسن در گروه‌های سنی، جنسیتی و نژادی مختلف اثربخش بوده است و از ۱۵ هزار نفر شرکت‌کننده‌ای که واکسن را دریافت کردند تنها ۱۱ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند که هیچ کدام علائم حاد بروز ندادند.

واکسن شرکت مودرنا چه تفاوت عمده‌ای با واکسن شرکت فایزر دارد؟

هر دو واکسن متکی به فن‌آوری مشابه هستند و اثربخشی نزدیک به ۹۵ درصد نشان داده‌اند. اما واکسن شرکت مودرنا مزایایی نسبت به واکسن شرکت فایزر دارد. آنچه واکسن مودرنا را متمایز می‌کند، دمای نگهداری از آن است.

در حالی که واکسن فایزر باید در دمای حدود منفی ۷۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود که حدود ۵۰ درجه سردتر از واکسن‌های رایج در آمریکا است، واکسن مودرنا به دمای منفی ۲۰ درجه نیاز دارد و می‌توان آن را در فریزرهای عادی هم نگه داشت.

همچنین، بر خلاف واکسن شرکت فایزر که تا پنج روز پیش از انقضا در یخچال می‌ماند واکسن شرکت مودرنا را می‌توان پیش از انقضا تا ۳۰ روز در یخچال نگهداری کرد.

واکسن مودرنا به دو دوز ۱۰۰ میکروگرمی احتیاج دارد که با فاصله ۲۸ روز تجویز می‌شود و واکسن فایزر به دو دوز ۳۰ میکروگرمی نیاز دارد که با فاصله ۲۱ روز تزریق می‌شوند.

چه واکسن دیگری برای مقابله با کرونا پیشرو است؟

واکسن دیگری که چشم‌انداز امیدوار‌کننده‌ای دارد ساخت دانشگاه آکسفورد و شرکت بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا است.

این واکسن با روشهای مهندسی ژنتیک از روی ویروسی ساخته شده که باعث ایجاد سرماخوردگی‌در شامپانزه می‌شود. ویروس به گونه‌ای تغییر یافته که باعث ایجاد عفونت در افراد نمی‌شود و به ویروس کرونا شباهت زیادی دارد. وزارت بهداشت آمریکا، ۱.۲ میلیارد دلار بر روی این واکسن سرمایه‌گذاری کرده است.

Outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Sao Paulo
مقایسه سه واکسن خبرساز شرکت‌های مدرنا، فایزر، و آسترازنکا؛ کدام‌یک بهتر است؟
انتشار خبر مؤثر بودن چند واکسنی که توسط شرکت‌های مختلف برای مقابله با ویروس کرونا تولید شده است امید به ریشه‌کن شدن این همه‌گیری را در دل جهانیان روشن کرده است. اما این واکسن‌ها چه تفاوت‌هایی دارند و کدام‌یک بهتر است؟