A woman walks wearing a face mask to try to stop the spread of coronavirus in a shopping area in Manchester, northern England,…
عکس تزئینی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مرکز کنترل و پیشگیری ایالات متحده آمریکا می‌گوید اکنون دلایل زیادی برای استفاده از ماسک صورت وجود دارد.

این سازمان دولتی در یک خلاصه خبر علمی به روز شده می‌گوید ماسک گذاشتن نه تنها از انتقال ویروس کرونا به دیگران جلوگیری می‌کند، بلکه از فرد استفاده‌کننده از ماسک نیز در برابر این ویروس محافظت می‌کند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا تا همین اواخر می‌گفت که ماسک گذاشتن تنها برای جلوگیری و کاهش میزان انتشار ذرات آلوده به ویروس از فردی که از ماسک استفاده می‌کند، موثر است.

اما سیلی از تحقیقات که از زمان شروع همه‌گیری کووید۱۹ انجام شده است نشان می‌دهد که زدن ماسک از خود فرد نیز تا حدی در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند.

ویلیام اسکات، استادیار دانشکده پزشکی کارل دانشگاه ایلینوی آمریکا، می‌گوید همیشه تا حدودی ارزیابی می‌شد که پوشیدن ماسک از خود فرد هم محافظت می‌کند، ولی میزان آن کاملاً معلوم نبود و هیچ پژوهش واقعی در این مورد انجام نشده بود.

گروه‌های زیادی از پژوهشگران از ماه آوریل، یعنی از زمانی که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری استفاده از پوشش صورت پارچه‌ای را به مردم توصیه کرد، پژوهش‌هایی را برای یافتن میزان کارایی این ماسک‌ها آغاز کردند.

و در نتیجه این پژوهش‌ها معلوم شد که این میزان کارایی «خیلی خوب» است.

تحقیقات اول بر روی ذرات منتشر شده از دهان و بینی فرد ماسک‌گذار، انجام شد. آقای اسکات می‌گوید، دانشمندان پی بردند که ماسک‌های پارچه‌ای می‌تواند جلوی نیمی از ذرات حامل ویروس کرونا را بگیرد. همچنین در بعضی مطالعات معلوم شد که ماسک پارچه‌ای چند لایه‌ می‌تواند از انتشار ۵۰ تا ۷۰ درصد از این ذرات جلوگیری کند. 

با این حال کارشناسان می‌گویند که به دلیل متفاوت بودن جنس ماسک‌ها و فاکتورهای دیگر، به سختی می‌توان عدد مشخصی را برای نحوه عملکرد و درجه محافظت ماسک صورت تعیین کرد.

covid-19
توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا: حتی در فاصله ایمن بیش از دو متر هم، ماسک بزنید
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا توصیه می‌کند که همه در اماکن عمومی از ماسک صورت پارچه‌ای استفاده کنند. استفاده از ماسک یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین راه‌هایی است که همراه با فاصله‌گیری اجتماعی و دیگر اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به کاهش شیوع کووید۱۹ کمک کند.
Elderly Man with Face Mask
چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید۱۹ هستند؛ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا پاسخ می‌دهد
هر چند هر فردی در هر سن و سال و با هر شرایط جسمانی که باشد، ممکن است به بیماری کووید۱۹ مبتلا شود، ولی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا و دیگر کارشناسان بهداشت می‌گویند عواملی وجود دارد که می‌تواند موجب شود بعضی افراد بیشتر و جدی‌تر از دیگران در معرض خطر این بیماری قرار گیرند.