دو جلد دفتر یادگاری از خاطرات بعد از جنگ جهانی دوم که توسط امپراتور هیروهیتو به یکی از دستیارانش دیکته شده بود - حراجخانه بانهمز، نیویورک
دو جلد دفتر یادگاری از خاطرات بعد از جنگ جهانی دوم که توسط امپراتور هیروهیتو به یکی از دستیارانش دیکته شده بود - حراجخانه بانهمز، نیویورک

حراجخانه بانهمز نیویورک دفتر خاطرات هیروهیتو، امپراتور ژاپن را که بعد از جنگ جهانی دوم نوشته شده،  روز چهارشنبه (۶ دسامبر) به حراج گذاشت.

تام لم مدیر بخش کتاب و نسخه های خطی قدیمی حراجخانه بانهمز نیویورک گفت: «این یک نسخه خطی از مکالمات امپراتور هیروهیتو است که بین ۱۸ مارس و ۸ آوریل ۱۹۴۶ به یک مترجم دیکته شده است. به آن دُوکوهاکورُوکو (Dokuhakuroku) می گویند. یکی از مدارک اصلی و مهم از افکار امپراتور هیروهیتو است.»

این سند دو جلدی ۱۷۳ صفحه ای که در ژاپن به «شُووا تِنو دُوکوهاکورُوکو» یا سخنان امپراتور شُووا شناخته می شود، اندکی پس از جنگ جهانی دوم توسط امپراتور به چند تن از دستیارانش دیکته شد که توسط هیدِناری تِراساکی، دیپلمات ارشدش، کلمه به کلمه با دست نوشته شده است.

خانواده تِراساکی در آمریکا، این دفتر خاطرات را در سال ۱۹۹۰ یعنی پس از مرگ تراساکی در ژاپن به چاپ رساند.

هیروهیتو، امپراتور شووا

​​آقای لم گفت: «من به این سند به عنوان یک مدرک تاریخی از یک امپراتور نگاه می کنم. امپراتوری که هیچوقت در طول زندگی اش هیچ چیز شخصی ای را به مردمش ابراز نکرد. دولت مک آرتور که الان دیگر ژاپن تحت کنترلشان بود از هیروهیتو خواستند که این سخنان را دیکته کند.»

لم می گوید با وجود این که هیروهیتو هنوز امپراتور ژاپن بود، ولی نمی توانست از درخواست آنها سر باز زند.

از این که این زندگینامه به چه کسی و به چه قیمتی به فروش رفته است اطلاعی در دست نیست، ولی کارشناسان حراجخانه بانهمز قبل از حراج پیش بینی کرده بودند که بین ۱۰۰ تا۱۵۰ هزار دلار به فروش برود.