آزمایش خودروهای بدون راننده در شرکت ژاپنی تویوتا - آرشیو
آزمایش خودروهای بدون راننده در شرکت ژاپنی تویوتا - آرشیو

شرکت مشارکتی "روبات تاکسی" ژاپن قصد دارد خدمات تاکسی بدون راننده را تا المپیک ۲۰۲۰ راهی بازار کند. این کمپانی گفت اولین آزمایش های این نوع تاکسی را آغاز کرده و وارد رقابت جهانی برای توسعه "اتومبیل های راننده سرخود" شده است.

کمپانی "روبات تاکسی"، که شراکتی است میان شرکت نرم افزاری DeNA  و شرکت توسعه روباتیک ZMP، مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو را زمان هدف برای آغاز به کار این تاکسی ها برای نقل و انتقال ورزشکاران و گردشگران میان ورزشگاه ها و دیگر اماکن مانند ایستگاه های مترو و اتوبوس و هتل ها، در نظر گرفته است.

این شرکت از روز دوشنبه (۲۹ فوریه) دوره ده روزه آزمایشی را شروع کرده و از ساکنین شهری در جنوب توکیو خواسته تا از طریق کامپیوتر یا تلفن خود یک "روبات تاکسی" را برای رفتن به سوپرمارکت محلی خود و بازگشت به خانه رزرو کنند.

در این آزمایش شرکت خودروسازی تویوتا نیز مشارکت دارد، اما "روبات تاکسی" اعلام کرده که آماده همکاری با تمامی خودروسازان است.

"روبات تاکسی" قصد دارد خدمات نقلیه شهری و بین شهری خود را به مناطق دور افتاده ای که وسائل نقلیه عمومی برای سالخوردگان اندک است ببرد و در این راه بیش از آن که به فکر تولید خودرو باشد، بر توسعه سیستم های موجود تمرکز کرده است.

بزرگترین کارخانجات خودروسازی جهان در حال همکاری با شرکت های فناوری برای تولید خودروهای بدون راننده هستند و شرکت هایی مانند گوگل، جنرال موتورز و تویوتا در توسعه نرم افزاری و سخت افزاری سرمایه گذاری عمده ای کرده اند.