گروهی از روزنامه‌نگاران ایرانی و بازماندگان قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی، یک یادمان مجازی را به پنج زبان دنیا راه‌اندازی کرده اند و از علاقه‌مندانی که می خواهند یاد از دست رفتگان را زنده نگاه دارند، خواسته‌اند تا یادداشت‌ها و آثار هنری خود را برای قربانیان در آنجا به اشتراک بگذارند.

از هر یک از این خاطرات ثبت شده، آجری ساخته خواهد شد و در سالگرد قربانیان، در ساخت یک بنای واقعی یادبود در کانادا به کار خواهد رفت.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰، با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا شهروند ایرانی بودند، کشته شدند.

پروژه یادمان پرواز ۷۵۲، یکی از برنامه‌های سازمان غیرانتفاعی «بوووووم» در بریتانیا است که در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی فعالیت می کند و محور تمرکزش، مهاجرانی از کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان است.

علاقه‌مندان می توانند فایل‌های صوتی، موسیقی، نقاشی، عکس، و یادداشت‌های خود را تا ۱۰۰ روز پس از این فاجعه (روز هفدهم ماه آوریل) در این تارنما ثبت کنند.

حامد اسماعیلیون، همسرش «پریسا اقبالیان» و دختر ۹ ساله اش «ری‌را» را در پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین از دست داد
سوگ، خشم، و پرواز ۷۵۲: انفجار واژه‌های حامد اسماعیلیون
نام حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک مقیم کانادا که همسرش پریسا اقبالیان و دختر ۹ ساله‌اش ری‌را را در فاجعه سرنگون کردن پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با شلیک دو موشک از پدافند هوایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از دست داد، بیش از دیگر بازماندگان برجسته شده است.

سازمان‌دهندگان این یادمان امیدوارند بتوانند در سالگرد ساقط شدن هواپیما در روز هشتم ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ از این بنای یادبود رونمایی کنند.

Telegram Banner