یک نمایشگاه بزرگ به نام «توت‌عنخ‌آمون، گنجینه‌های فرعون زرین» با بیش از ۱۵۰ قطعه اشیاء اصلی خارج شده از مقبره توت‌عنخ‌آمون، هفته گذشته در پاریس گشایش یافت و تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۹ نیز به کار خود ادامه خواهد داد.

این نمایشگاه به اتفاق موزه بزرگ مصر در قاهره سازمان‌دهی شده است. بیش از پنجاه سال پیش نیز یک نمایشگاه مشابه مربوط به توت‌عنخ‌آمون رکورد بیشترین شمار بازدیدکنندگان را از آن خود کرد و این رکورد هنوز هم در پایتخت فرانسه پابرجا است.

برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گویند که «توت‌عنخ‌آمون، گنجینه‌های فرعون زرین» بزرگترین نمایشگاهی است که تاکنون درباره توت‌آنخ‌آمون در خارج از مصر برگزار شده است، و ۶۰ قطعه از قطعات به نمایش درآمده در این نمایشگاه پیش از این هرگز از مصر خارج نشده بودند.

​​

نمایشگاه کنونی در پاریس، که توسط شورای عالی آثار باستانی مصر با همکاری موزه لوور سازماندهی شده است، دومین ایستگاه این نمایشگاه در یک تور نمایشگاهی در ده شهر جهان است؛ توری که کار خود را از لس‌آنجلس آغاز کرد. به گزارش رسانه‌ها، در این تور نمایشگاهی اشیاء مقبره توت‌عنخ‌آمون برای آخرین بار به خارج از مصر برده شده‌اند و پس از پایان یافتن این تور، به موزه جدیدی که قرار است تا اواخر سال ۲۰۲۰ در نزدیکی اهرام جیزه باز شود، منتقل خواهند شد.

​​

مقبره توت‌عنخ‌آموندر تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۲۲ توسط یک باستان‌شناس انگلیسی به نام هوارد کارتر کشف شد. کارتر در خاطراتش درباره این اکتشاف نوشت: «وقتی چشمم به نور [آن مکان] عادت کرد، جزئیات اتاقی که در آن جا بود آهسته آهسته از میان گرد و غبار هویدا شد: جانوران شگفت‌انگیز، تندیس‌ها، و طلا! همه جا آکنده از درخشش طلا بود!»

به گفته خالد العنانی، وزیر آثار باستانی مصر، در دو روز نخست کار این نمایشگاه پانزده هزار نفر از آن بازدید کرده‌اند و بیش از دویست هزار بلیت فروخته شده است.

ویدئوی از این نمایشگاه از کانال یوتیوب صدای آمریکا

​​