Peter Ben Embarek of the World Health Organization team arrives at the VIP terminal of the airport to leave at the end of the…
پیتر بن امبارک، رهبر تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی هنگام ترک چین در فرودگاه ووهان، چین - ۱۰ فوریه ۲۰۲۱

بنا بر یک گزارش اختصاصی شبکه خبری سی‌ان‌ان، محققان سازمان بهداشت جهانی که برای مطالعه بر روی منشاء ویروس کرونا در چین به سر می‌برند، علائمی را یافته‌اند که نشان می‌دهد شیوع این ویروس در شهر ووهان در دسامبر ۲۰۱۹ بسیار گسترده‌تر از آن بود که پیشتر تصور می‌شد. آنها خواهان دسترسی فوری به صدها نمونه خون در این شهر هستند؛ خون‌هایی که چین تاکنون اجازه اجازه بررسی آنها را نداده است.

پیتر بن امبارک، رئیس تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی، در یک مصاحبه تفصیلی با سی‌ان‌ان گفت که آنها در این ماموریت چندین نشانه از شیوع گسترده‌تری در سال ۲۰۱۹ پیدا کرده‌‌اند، از جمله برای اولین بار ثابت کردند که از همان آغاز همه‌گیری، بیش از ۱۰ سویه مختلف از ویروس کرونا در ووهان وجود داشت. این تیم همچنین فرصت آن را داشتند که با فردی که به گفته مقامات چینی اولین مبتلا به کووید۱۹ بود گفتگو کنند. او یک کارمند اداری چهل و چند ساله بدون سابقه سفر است که بیماری او در ۸ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش داده شد.

کشف آهسته اطلاعات دقیق‌تر و داده‌های حاوی جزئیات بیشتر که پژوهشگران سازمان بهداشت جهانی طی سفر چهار هفته‌ای خود به دست آورده‌اند، به نگرانی‌های سایر دانشمندان نسبت به منشاء و ریشه اصلی این بیماری افزوده است. آنها اکنون می‌گویند که شاید ویروس نوپدید کرونا مدت‌ها پیش از شناسایی رسمی آن در ماه دسامبر در شهر ووهان، در چین در حال شیوع بوده است.

آقای امبارک، که به تازگی از ووهان به سوئیس بازگشته، به سی‌ان‌ان گفت: «ویروس [کرونا] در ماه دسامبر به طور گسترده‌تری در حال شیوع بود، و این یافته جدیدی است.»

FILE PHOTO: WHO team member in Wuhan
عضو تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی: چین از ارائه داده‌های خام در مورد کووید۱۹ خودداری کرده است
یکی از محققان تیم پژوهشی که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق در مورد منشاء اصلی کووید۱۹ به شهر ووهان چین سفر کرده بود، می‌گوید، چین از دادن داده‌های خام در مورد موارد اولیه این بیماری امتناع ورزید. وی گفت این کار تلاش آنها برای درک چگونگی شیوع ویروس کرونا را به طور بالقوه پیچیده می‌کند.
Marion Koopmans, right, and Peter Ben Embarek, center, of the World Health Organization team say farewell to their Chinese…
تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی: بعید است ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین به بیرون راه یافته باشد
یک تیم پژوهشی متشکل از دانشمندان بین‌المللی و چینی که به دنبال یافتن منشاء اصلی کووید۱۹ هستند، روز سه شنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد که ویروس کرونا ظاهراً از یک حیوان به انسان منتقل شده است، و این فرضیه که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در چین به بیرون راه یافته، بعید به نظر می‌رسد.