از سمت راست: پیمان معادی، فاطمه معتمدآریا، پگاه آهنگرانی و علیرضا قربانی
از سمت راست: پیمان معادی، فاطمه معتمدآریا، پگاه آهنگرانی و علیرضا قربانی

تعدادی از هنرمندان ایرانی فعال در عرصه موسیقی، تئاتر، و سینما  در پی اعتراضات اخیر مردم ایران، از شرکت در جشنواره‌های هنری امسال انصراف داده‌اند. بسیاری از این هنرمندان هر سال به عنوان هنرمند، داور، یا میهمان در جشنواره‌های موسیقی، تئاتر و فیلم فجر شرکت می‌کردند.

پیمان معادی، بازیگر سرشناس و بین‌المللی ایرانی در اینستاگرام نوشت: «من بازیگرم و تار و پودم را مردم سرزمینم به هم بافته اند؛ سرزمینی که داغ زیباترین فرزندانش را به سوگ نشسته است.» آقای معادی گفته است:‌ «جشنواره باشد برای روزهایی روشن که بتوانیم همه با هم زندگی را و عشق را، براستی جشن بگیریم.»

فاطمه معتمدآریا، یکی دیگر از بازیگران مطرح ایران، در اینستاگرام نوشته است: «صحنه هميشه خانه‌ى ماست. اين روزها به احترام زنان و مردان و كودكانِ از دست رفته‌ى سرزمين‌مان در اين خانه سكوت می‌كنيم.» وی در ادامه انصراف گروه نمايش «بچه» از شركت در جشنواره تئاتر فجر را اعلام کرد.

پگاه آهنگرانی، بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر ایران، در استوری اینستاگرامش نوشت: «با وجود این همه مصیبت که در ایام اخیر کام مردم ما را تلخ کرده، با دیگر دوستان و همکارانم همراه می‌شوم و در جشنواره فجر با هیچ عنوانی حضور پیدا نمی‌کنم.» منیژه حکمت، کارگردان و مادر خانم آهنگرانی نیز این پست او را به اشتراک گذاشته است.

شهرام مکری، کارگردان در یک پست اینستاگرامی به قطعی اینترنت در آبان ماه اشاره کرده و گفته است که روز چهاردم آذر اعلام کرد که فیلم «جنایت بی‌دقت» در جشنواره ثبت نام نخواهد کرد. آقای مکری گفته است: «در احترام به خانواده‌ها و جامعه داغدار ایران همسو با سایر همکارانم از ته مانده حضورم در جشنواره فیلم فجربه عنوان تماشاگر هم اعلام انصراف می کنم.»

 

آتیلا پسیانی نیز نوشته است: «برای همدلی با مردم ايران و سينه های پر از غم و دردشان، گروه تاتر بازی كه قرار بود نمايش قصر موروثی خاندان فرانكشتاين را در جشنواره تاتر فجر به اجرا دربياورد ضمن احترام به دبير جشنواره، هيات انتخاب، و داوران محترم، انصراف خود را از شركت در اين جشنواره اعلام می‌دارد.»

مریم بوبانی، بازیگر نیز ضمن تأکید بر این که سالها است در جشنواره ای شرکت نمی کند گفته است که دو سريال نيمه كاره در دست دارد که «به احترام همكارانم در اين دو سريال آنها را تمام می كنم و اين آخرين كارهای من در تلويزيون خواهد بود.»

امیر مهدی ژوله، بازیگر، نیز از انصراف نمایش «یک ساعت آرامش» در جشنواره تئاتر فجر خبر داد. آقای ژوله نوشته است: «آری ما به دنبال ساعتی آرامش هستیم تا بیشتر به احوالات خودمان بی اندیشیم و البته امیدوار به فردایی بهتر که در فضایی امن و در آرامش، لذت و اندیشه را در صحنه تئاتر با مخاطبانمان شریک شویم.»

View this post on Instagram

. ‎ انصراف نمایش "یک ساعت آرامش" از حضور در جشنواره تئاتر فجر . ‎گروه نمایش "یک ساعت آرامش به کارگردانی سید جواد روشن با توجه به شرایط کلی جامعه از حضور در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر انصراف می دهد . ‎ حال هیچ کداممان در این روزها خوب نیست .همواره مفهوم جشنواره تئاتر فجر برای ما یک گردهمایی بزرگ خانواده تئاتر بوده است که در آنجا حال خوبمان را باهم ‎ تقسیم می کردیم ولی در شرایط کنونی بیش از هر چیز نیازمند کمی تامل و تفکر هستیم. می خواهیم بیاندیشیم که چه شد که جامعه ما اینگونه دو دسته شده است؟ چرا تحمل نگاه و نظر متفاوت از خودمان را نداریم؟ چرا منفعت طلبی را بر صداقت ترجیح میدهیم؟ و هزاران پرسش دیگر. آری ما به دنبال ساعتی آرامش هستیم تا بیشتر به احوالات خودمان بی اندیشیم و البته امیدوار به فردایی بهتر که در فضایی امن و در آرامش، لذت و اندیشه را در صحنه تئاتر با مخاطبانمان شریک شویم. . ‎گروه نمایش یک ساعت آرامش

A post shared by امیر مهدی ژوله (@amir_mahdi_jule) on

کیوان ساکت، نوازنده و آهنگساز، در اینستاگرام با هشتگ #اعتراض_هنرمندان متنی را که چندین هنرمند دیگر نیز به اشتراک گذاشته است پست کرده است که می گوید امسال در هیچ یک از جشنواره های هنری فجر شرکت نخواهد داشت. در این پست آمده است که «نه به عنوان هنرمند شرکت کننده، نه در مقام داور، یا کارشناس مدعو، و نه در نقش مخاطب» در جشنواره شرکت نمی کند.

View this post on Instagram

#اعتصاب_هنرمندان

A post shared by Keivan Saket (@keivan.saket) on

تعدادی از هنرمندان عرصه موسیقی هم کنسرت‌های خود را لغو کرده‌اند.

علیرضا قربانی، خواننده، در اینستاگرام اعلام کرد که مجموعه کنسرت های خود را که با عنوان «با من بخوان» برگزار می شود و هدفش، برجسته کردن احوالات روز جامعه با زبان هنر بوده در دیماه لغو می کند. آقای قربانی نوشته است: «با صراحت تمام و آگاهی كامل، انتقاد جدی خود را به رفتارهای غیر قابل گذشت و خلاف اخلاق را به دست اندركاران ابراز داشته و آرزو داریم كاش برای تسكین این اندوه جانكاه رفتار خردمندانه‌تر، صادقانه‌تر و مهربان‌تری در قبال هم وطنانمان خصوصا آنها كه در این مدت جگرگوشه‌های خود را در آغوش ندارند از جانب حاكمیت شاهد باشیم.»

View this post on Instagram

• الهی.. بیان آنچه در این روزها بر جان و جهان ما ایرانیان گذشته است، با بضاعت واژه‌ها حتی در شعر نمی‌گنجد. چگونه شرح بیان باید داد اندوه مادران و پدران داغدار، همسران دل سوخته، فرزندان بی‌پناه و مهم‌تر مام میهن را كه اینچنین به عزای فرزندان رعنای خود نشسته است. چه عشق‌ها، چه دانایی‌ها و چه جوان‌هایی كه اسطوره شدند، پیش از به ثمر نشستن. مگر می‌شود دید و دم بر نیاورد ... به عنوان عضوی از جامعه هنری مستقل كشور و پیش از آن انسانی كه می‌داند پشتوانه واقعی و مهم‌ترین داشته‌اش بودن در بطن اجتماع است، امروز كه از بهت و حیرت فاصله گرفته‌ام، این یادداشت را تقدیم حضور می‌كنم تا در ملال این روزهای خواهران و برادران داغدارم شریك باشم. پروژه #با_من_بخوان با رویكردی اجتماعی - انتقادی از سال 1397 طراحی و در سال جاری اجرا شده و مجموعه عوامل آن سعی داشتند با زبان گویای هنر كه مسئولیت بازتاب نمودها و احوالات روز جامعه را دارد، با مردم هم نوا و هم صدا باشند. از این رو پس از وقایع هولناك و غیر قابل باور روزهای اخیر احساس كردیم اجرای این مجموعه حق مطلب این روزها را ادا نمی‌كند و قطعات، باید كامل‌تر شده تا هم حزن خانواده‌های این عزیزان را التیام باشد هم در حافظه جمعی تاریخی كشور این فاجعه غیر قابل باور به زبان موسیقی ثبت شود تا رسالت «با هم خواندن» را عهده دار شویم. پس علی‌رغم اشتیاق، تمهیدات جدی و اقدامات حرفه‌ای برای برگزاری كنسرت‌های تهران در روزهای 26 و 27 دی‌ماه، با آلام روحی بسیار، مصمم به تعهد حرفه‌ای و اجتماعی خود برای لغو كنسرت ها اقدام نمودیم. با صراحت تمام و آگاهی كامل، انتقاد جدی خود را به رفتارهای غیر قابل گذشت و خلاف اخلاق را به دست اندركاران ابراز داشته و آرزو داریم كاش برای تسكین این اندوه جانكاه رفتار خردمندانه‌تر، صادقانه‌تر و مهربان‌تری در قبال هم وطنانمان خصوصا آنها كه در این مدت جگر گوشه‌های خود را در آغوش ندارند از جانب حاكمیت شاهد باشیم. شاید دره عمیقی كه بین مردم و ایشان است كمی هموار شود. به هر ترتیب به گواه تاریخ ما مردم جمع و جامعه‌ایم و همواره در برابر ناملایمات استوار و متحدیم.این پل، پایه بسیار دارد و البته با هم بودن ما یك حماسه است و اصالت با وطن است، با ایران. از عزیزانی كه مثل همیشه با مهر برای حضور در كنسرت‌های یاد شده برنامه ریزی كرده بودند عذرخواهی نموده و به امید خدا، با توان و اشتیاق مضاعف در فرصتی نزدیك كه شرایط مهیاتر باشد دوباره #با_هم_میخوانیم آنچه بر ما گذشته است و البته با هم می مانیم. با مهر و سپاس ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ علیرضا قربانی

A post shared by Alireza Ghorbani (@alireza_ghorbani) on

علیرضا عصار، خواننده، نیز در همدردی با مردم ایران کنسرتش را لغو کرد. آقای عصار در ویدئویی که بر اینستاگرام منتشر کرده گفت: «در این روزها جانی در من برای آواز خواندن نیست.» او گفت هرگز جایی جز در کنار مردم برای خود متصور نبوده و این کمترین کاری است که می تواند برای ابراز همدردی با آنها انجام دهد.

 

Telegram Banner