استودیوی کار «آی وی وی» در پکن خراب شد
استودیوی کار «آی وی وی» در پکن خراب شد

«آی وی وی» هنرمند معترض چینی می گوید مقامات چین استودیوی کار او در پکن را تخریب کرده اند.

او در اینستاگرام خود نوشته که روز جمعه بدون اطلاع قبلی ، شروع به تخریب استودیوی او کرده اند و پروسه تخریب را در رشته ویدئوهایی با هوادارانش به اشتراک گذاشته است.

A post shared by Ai Weiwei (@aiww) on

​​

استودیوی کار «آی وی وی» در شمال شرقی پکن قرار دارد و از سال ۲۰۰۶، محل اصلی کار او بوده است.

البته «آی وی وی» در سالهای اخیر، بیشتر وقت خود را در اروپا گذرانده است.

هنوز مشخص نیست آیا این تخریب، «آی وی وی» را هدف گرفته یا در راستای پروژه تخریب ساختمان های قدیمی در این منطقه انجام شده است.

Continues....

A post shared by Ai Weiwei (@aiww) on

​​

«آی وی وی» در گفتگو با شبکه «ان پی آر» می گوید: «تعدادی از آثار به دلیل تخریب ناگهانی و بدون اطلاع قبلی از بین رفته اند. آنها در این پروسه هیچ احتیاط نکرده اند ولی در قیاس با جامعه ای که هرگز موفق به ایجاد اعتماد به قوانین اجتماعی و اطمینان به هر گونه اتحاد برای دفاع از حقوق مردم نبوده است، آنچه در استودیوی کار من از بین رفته ناچیز است. آوارهای به جا مانده از جامعه ویران شده ای که در آن حرمت انسان ها حفظ نمی شود، به مراتب عمیق تر و گسترده تر است.» 

قایقی شامل ۲۵۸ پناهجو؛ چیدمانی از «آی وی وی» که در پراگ به نمایش در آمد

​​

«آی وی وی» در چین محبوبیت زیادی دارد. او برای بازیهای المپیک پکن در سال ۲۰۰۸، استادیوم ملی پکن را که به «آشیانه پرنده» شهرت دارد ساخت.

«آی وی وی»، پسر شاعر مشهور چینی «آی کینگ» است. او معتقد است نسل پدرش در رساندن صدایش شکست خورده و حالا این مسئولیت بر گردن نسل او است تا اجازه ندهد حق مردم پایمال شود و حقوق انسانی آنها نادیده گرفته شود.

 

آی وی وی در کریدور ساختمان صدای آمریکا در واشنگتن

 

«آی وی وی» از سرسخت ترین منتقدان دولت چین در زمینه حقوق بشر است و در آثارش نیز به مضامین حقوق بشری می پردازد.

این هنرمند معترض چینی اعتراف می کند که شهرت و موفقیتش را مدیون شبکه های اجتماعی است. او می گوید نمایش آثار در موزه کافی نیست و او همواره در پی گفتگوی مستقیم با مردم است تا بهترین راه حل را برای مشکلاتی که زندگی آنها  را تحت تأثیر قرار داده است پیدا کند.