باراک اوباما، به همراه سوزان رایس، مشاور امنیت ملی، در کوبا تلفنی با مشاور امنیت داخلی درباره حملات بروکسل صحبت کرد.
باراک اوباما، به همراه سوزان رایس، مشاور امنیت ملی، در کوبا تلفنی با مشاور امنیت داخلی درباره حملات بروکسل صحبت کرد.

در پی انفجارهای تروریستی در پایتخت بلژیک که به کشته شدن بیش از۳۰ نفر و زخمی شدن ده ها نفر دیگر منجر شد، رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقامات ایالات متحده با مردم و دولت بلژیک ابراز همدردی کردند.

باراک اوباما که در سفر کوبا به سر می برد، روز سه شنبه سوم اسفند، ۲۲ مارس، در ابتدای سخنرانی خود در هاوانا در واکنش به حملات تروریستی بروکسل گفت که آمریکا در همبستگی و همدردی با بلژیک، این حملات وحشتناک را علیه مردم بیگناه محکوم می‌کند.

او گفت: "هرآنچه از دستمان برآید برای دوست و متحدمان، بلژیک، انجام خواهیم داد تا عدالت در مورد مرتکبین این حمله اجرا شود."

آقای اوباما گفت که این واقعه به همه می گوید که باید در برابر تروریسم متحد شد. او اضافه کرد: "ما می‌توانیم آنهایی را که امنیت مردم در گوشه و کنار جهان را تهدید می‌کنند، شکست بدهیم و اینکار را خواهیم کرد."

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز حمله‌های بروکسل را نفرت انگیز عنوان کرد.

آقای کری در بیانیه‌ای گفت که حمله‌های بروکسل تهاجمی به مردم بلژیک و قلب اروپا بود. آقای کری در مکالمه‌ای تلفنی با همتای بلژیکی خود نیز برای هرگونه کمک و حمایت اعلام آمادگی کرد. به گفته او چنین حملاتی عزم مشترک را برای شکست دادن تروریسم در سراسر جهان جزم می‌کند.

از سوی دیگر، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان در واکنش به حملات بروکسل سخن گفت. آقای کارتر ضمن محکومیت این حملات مرگبار، با خانواده‌ها و بازماندگان آنها و مردم بروکسل ابراز همدردی کرد.

او گفت: "ایالات متحده در برابر این اعمال تروریستی، در همبستگی با متحد خود، بلژیک می‌ایستد."

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد: "ما به ارزیابی شرایط، از جمله کسب اطمینان از وضعیت همه پرسنل و شهروندان آمریکایی ادامه می‌دهیم. ما همچنین آماده ارائه کمک به دوستان و متحدان اروپایی هستیم."

حملات تروریستی بروکسل علاوه بر مقامات دولت آمریکا، واکنش برخی مقامات محلی را نیز برانگیخت. روز سه شنبه نیویورک و واشنگتن دی سی تدابیر امنیتی خاصی برای مقابله با هرگونه حمله تروریستی احتمالی اتخاذ کردند.

شهردار نیویورک نیز اعلام کرد که اف بی آی و پلیس شهر نیویورک در آماده باش قرار گرفتند. بنا به اعلام شهردار نیویورک هیچ تهدید تروریستی در حال حاضر علیه این شهر وجود ندارد.