تصویر گرفته شده از فیلم نیروی دریایی آمریکا که لحظه شلیک راکت های ایرانی را نشان می دهد
تصویر گرفته شده از فیلم نیروی دریایی آمریکا که لحظه شلیک راکت های ایرانی را نشان می دهد

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا تصاویری ویدئویی منتشر کرده است که می‌گوید راکت‌های شلیک شده از قایق‌های نظامی جمهوری اسلامی در نزدیکی تنگه هرمز را نشان می‌دهد.

در آخرین روزهای سال ۲۰۱۵، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد که قایق‌‌های جنگی ایران روز ۲۶ دسامبر به رزمایش در خلیج فارس و پرتاب موشک به نزدیکی یک ناو آمریکایی در محدوده تنگه هرمز دست زدند.

​​سخنگوی سپاه پاسداران چند روز بعد در واکنش به این خبر اعلام کرد که نیروهای نظامی ایران در آن زمان هیچ تمرینی در تنگه هرمز انجام نداده اند. او گفته‌های آمریکا را جنگ روانی قلمداد کرد.

اکنون ویدئوی منتشر شده نیروی دریایی آمریکا شلیک راکت از روی چند قایق را نشان می‌دهد که این نیرو می‌گوید مربوط به راکت‌های شلیک شده از قایق‌های ایرانی به نزدیکی چند رزم ناو غربی و شماری کشتی‌های تجارتی است.

به گفته نیروی دریایی آمریکا، این تصاویر روز ۲۶ دسامبر گذشته از یک هلیکوپتر سی هاک آمریکایی گرفته شده است. مقامات آمریکایی می‌گویند که هنگام شلیک قایق‌های نظامی ایران، ناو هواپیمابر آمریکایی یو اس اس هری ترومن، رزم ناو یو اس اس بالکلی، یک کشتی فرانسوی و نیز چندین کشتی تجارتی در محل بوده‌اند.

کایل رینز یک سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا چهارشنبه ۳۰ دسامبر در بیانیه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که هنگامی که ناو ترومن در حال عبور از تنگه هرمز و در یک مسیر به رسمیت شناخته شده بین‌المللی بود "قایق‌های ایرانی به طرف ناو ترومن و چندین کشتی دیگر نیروهای ائتلاف و تجاری حرکت کردند و ۹ دقیقه بعد ایران در شبکه رادیویی دریایی محلی از انجام یک مانور زنده از پیش اعلام نشده خبر داد و درخواست کرد که کشتی ها حرکت نکنند."

به گفته او حدود چهل دقیقه بعد هشدارها تکرار شد و کشتی‌ها شروع به راکت‌پرانی کردند. تعداد راکت‌های شلیک شده مشخص نیست.

این مقام نظامی ایالات متحده اقدام قایق‌های نظامی ایران را "بسیار تحریک‌کننده" توصیف کرده و گفته بود که آتشباری در فاصله نزدیک به کشتی‌های عبوری ائتلاف و کشتی‌های تجاری در یک مسیر رسمی، ناامن‌کننده، غیرحرفه‌ای و مغایر با قوانین دریانوردی بین‌المللی بود.