سخنرانی پرزیدنت ترامپ در کنگره قرار است سه شنبه نهم بهمن انجام شود.
سخنرانی پرزیدنت ترامپ در کنگره قرار است سه شنبه نهم بهمن انجام شود.

رئیس جمهوری آمریکا در گزارش سالانه وضعیت کشور بر شفاف سازی درباره دوستان و دشمنان و شکست تروریست‌ها در سراسر جهان تاکید خواهد کرد.

یک مقام بلندپایه دولت ترامپ که این خبر را منتشر کرده از ذکر جزئیات سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در سه شنبه شب ۱۰ بهمن، خودداری کرده اما مقام‌های کاخ سفید می‌گویند انتظار می‌رود برنامه تسلیحات اتمی و موشک بالیستیکی کره شمالی که تا خاک آمریکا برد دارد بخشی از سخنان آقای ترامپ باشد.

از دیر باز در گزارش سالانه رئیس جمهوری آمریکا در نشست مشترک دو مجلس کنگره تاکید بر مسائل داخلی بوده است. سخنرانی ترامپ هم از این قاعده مستثنا نخواهد بود.ضمن اینکه مسائل داخلی آمریکا از جمله مساله مهاجرت، امنیت و تجارت مورد توجه مخاطبان بین المللی نیز خواهد بود.

به گفته مقام کاخ سفید، آقای ترامپ برماهیت منصفانه و دوجانبه تجارت تاکید خواهد کرد و به اقدام‌های اخیر دولت ترامپ علیه فعالیت های تجاری چین خواهد پرداخت. کاخ سفید در روزهای مانده به گزارش تقریبا یک ساعته رئیس جمهوری، پیشنهادهای دونالد ترامپ درباره اصلاح قانون مهاجرت را مشخص خواهد کرد. رئیس جمهوری ازکنگره خواستار تصویب قانون اصلاح مهاجرت خواهد شد، هرچند اعضای کنگره استقبال چندانی از اصلاحات پیشنهادی نکرده‌اند.

ازآنجا که این مهم ترین سخنرانی سال رئیس جمهوری است و مخاطبان گسترده‌ای خواهد داشت رییس جمهور  بر اشتغال در کشور، اقتصاد، اصلاح قانون مالیاتها و اصلاح قانون زیرساخت‌های آمریکا تاکید خواهد کرد.

رئیس جمهوری ازاعضای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات کنگره خواهد خواست با برنامه اصلاح زیرساخت‌های کشور با هزینه تریلیون دلاری موافق کنند.

موضوع اعتیاد به مواد مخدر و مبارزه با آن بخشی دیگر از سخنان رئیس جمهوری را تشکیل می دهد. کسانی که تجسم چنان مبارزه ای هستند سه شنبه شب جزو مدعوین به مجلس نمایندگان خواهند بود و ترامپ در سخنانی با عنوان «یک آمریکای سالم، قوی و با افتخار بسازیم» دراین باره سخن خواهد گفت.

تحلیلگران درباره اهمیت سخنان سه شنبه شب نظرات متفاوتی دارند. یک دیپلمات پیشین با اشاره به ناهماهنگی‌های سیاست‌های آمریکا در نخستین سال تصدی آقای ترامپ می‌گوید توصیه اش به رئیس جمهوری آنست که به رهبران جهان اطمینان بدهد که آمریکا متحدی قابل اعتماد است و به تعهدات خود پایبند خواهد ماند.