هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو
هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز سه شنبه در واکنش به کناره‌گیری رابرت موگابه از قدرت در زیمبابوه، گفت مردم آن کشور خواهان پایان یافتن انزوای بین المللی زیمبابوه و آغاز یک «عصر جدید» هستند.

رابرت موگابه، رهبر ۹۳ ساله زیمبابوه که از ۲۳ آبان ماه تحت نظر نیروهای ارتش بود، در نهایت به کناره گیری از قدرت رضایت داد و پس از ۳۷ سال از ریاست جمهوری آن کشور جنوب شرق آفریقا کنار رفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه خود گفت، واشنگتن اطلاعی ندارد که چه هماهنگی‌هایی برای اداره امور زیمبابوه در نظر گرفته شده است.

هدر نائورت با بیان این که قطعا باید یک «انتخابات آزاد و عادلانه» در زیمبابوه برگزار شود، خاطر نشان کرد که آمریکا از همه طرف‌ها در آن کشور می‌خواهد به حاکمیت قانون و اصول دموکراسی احترام بگذارند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر خواستار بازگشت یک حکومت غیرنظامی در زیمبابوه شده و گفته بود با توجه به احتمال کناره‌گیری موگابه از قدرت، آن کشور فرصت قرار گرفتن در «مسیر جدید» را دارد.

رابرت موگابه زمانی اعلام استعفا کرد که پس از گفت‌وگو با مقام‌های ارشد ارتش حاضر به کناره گیری نشد و با پایان یافتن مهلت مقرر، پارلمان زیمبابوه اعلام کرد روند قانونی برای استیضاح او را آغاز می‌کند.

تنش‌های اخیر و تحرکات نظامیان علیه دولت آقای موگابه پس از آن روی داد که، به گفته مخالفان او، قصد داشت بعد از اخراج معاون خود از حزب حاکم، مقدمات ریاست جمهوری همسر ۵۲ ساله اش را فراهم کند.