باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در کاخ سفید با بجی سید سبسی رئیس جمهوری تونس دیدار و گفتگو می کند و قصد دارد بر کمک واشنگتن به حمایت از روند انتقال دموکراتیک در کشور تاکید بگذارد.

بجی سید سبسی در پی انتخابات تاریخی تونس در دسامبر به قدرت رسید.

مقامات می گویند باراک اوباما درباره افزایش کمک نظامی و اقتصادی به تونس، که با بیکاری عظیم جوانان و تهدید بی ثباتی منطقه ای روبرو است، بحث خواهد کرد.

زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری اسبق تونس در جریان اعتراضات عمومی در سال ۲۰۱۱ برکنار شد.

از آن هنگام چند انتخابات موفقیت آمیز در تونس برگزارشده، و علیرغم خشونت ها، احزاب سکولار و اسلامگرا بطور کلی از نا آرامی هایی که دیگر کشورهای عربی را پس از اعتراضات موسوم به «بهار عربی» فراگرفت، دوری کرده اند.

باراک اوباما و بجی سید سبسی در مقاله مشترکی در واشنگتن پست گفته اند «تونس نشان می دهد دموکراسی نه فقط امکان پذیر است، بلکه همچنین در شمال آفریقا و خاورمیانه لازم است.»

مقاله می افزاید «دولت وحدت ملی تونس سکولاریست ها و اسلامگرایان را شامل می شود و ثابت می کند دموکراسی و اسلام می توانند در کنار هم رشد کنند.»

روز چهارشنبه اسبسی با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کرد که گفت موفقیت های تونس نشان می دهد که علیرغم مشکلات، «نهادهای دموکراتیک وقتی رهبرانی شجاع دارند و حاضر هستند مصالحه کنند، می توانند موفق شوند.»