مقامات آمریکایی می گویند دولت باراک اوباما همچنان خواستار آن است که متهم اصلی طراحی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک محاکمه شود.

در ۱۱ سپتامبر برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک هدف اصابت هواپیماهایی قرار گرفتند که طی پرواز ربوده شده بودند.

رابرت گیبز، سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا، روز یکشنبه گفت مقامات فدرال درباره این مسئله با شهرردار نیویورک مذاکره کرده اند. بسیاری از ساکنان نیویورک اخیرا موضع خود را درباره محاکمه متهمان تغییر داده اند و حالا خواستار آن هستند که روند دادرسی در خارج از نیویورک انجام شود. دلیل این امر هزینه بالای تأمین امنیت و ماه ها اخلال در فعالیت های روزمره و زندگی عادی در منطقه شلوغ دادگاه در منهتن اعلام شده است.

آقای گیبز در گفت و گو با تلویزیون سی ان ان گفت دولت اوباما این نگرانی ها را درک می کند و قصد دارد برای یافتن راه حل با مقامات محلی همکاری کند. سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا درباره خروج پرونده از نیویورک مطلبی را عنوان نکرد.

دیوید اکسلراد، از مشاوران ارشد کاخ سفید، نیز گفت آقای اوباما خواستار آن است که خلیل شیخ محمد، متهم اصلی انجام حمله تروریستی در سال ۲۰۰۱ در نیویورک، در دادگاهی معمولی در نزدیکی صحنه اصلی حمله محاکمه شود. این مشاور کاخ سفید اما افزوده است که تصمیم نهایی هنوز گرفته نشده است.

رابرت گیبز پیشتر گفته بود گمان می کند خلیل شیخ محمد احتمالا به جرم دست داشتن در فعالیت تروریستی گناهکار شناخته شده و به اعدام محکوم خواهد شد.