ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

وزارت خارجه ایالات متحده در مورد اظهارات اخیر جان کری در مورد گفتگو با بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه به منظور پایان دادن به درگیری‌های خونین چهار ساله در آن کشور توضیحاتی داد.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، جان کری وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی که روز یکشنبه از شبکه سی.بی.اس پخش شد، گفت ایالات متحده باید از طریق مذاکره با بشار اسد، او را از قدرت برکنار کند و به جنگ داخلی سوریه پایان دهد و جایگزینی برای او پیدا شود. آقای کری خواستار افزایش فشار بر بشار اسد شده بود.

ماری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از توجهات زیادی که به سخنان آقای کری شد، ساعاتی پس از اظهارات آقای کری در بیانیه‌ای گفت، سیاست ایالات متحده در قبال سوریه «تغییر نکرده» است و مقامات دولت آمریکا بارها گفته‌اند که تنها راه پایان دادن به زجر مردم سوریه، راه حلی سیاسی است.

او همچنین در توضیح درمورد اظهارات اخیر جان کری، گفت منظور وزیر خارجه آمریکا مذاکره مستقیم با بشار اسد نبوده است و تاکید کرد اسد هرگز به طور مستقیم در گفتگوها دخالت نخواهد داشت.

خانم هارف در ادامه افزود، آقای کری گفته است، ضرورتا، همیشه این نیاز وجود خواهد داشت که نمایندگانی از رژیم بشار اسد بخشی از این روند باشند، و هرگز قرار نبوده و قرار نیست که اسد خود مذاکره کند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه در سخنانی که از تلویزیون سوریه پخش شد، اظهارات وزیر خارجه آمریکا را رد کرد و گفت از این سخنان زیاد شنیده و منتظر اقدام عملی در این راستا است.