با بالا گرفتن گمانه زنی ها که ممکن است دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا تحریم های جدید علیه روسیه را ملغی کند، سه سناتور ارشد آمریکا که روز جمعه به کیف پایتخت اوکراین سفر کرده‌اند، در مصاحبه اختصاصی با رادیو اروپای آزاد و بخش اوکراین رادیو آزادی، بر عزم کنگره آمریکا برای اتخاذ اقدامات شدیدتر علیه روسیه تاکید کردند .

سناتور جمهوریخواه جان مک کین گفت، تحریم‌ها باید شدیدتر و گسترده تر باشد، زیرا حمله سایبری روسیه به حزب دموکرات حمله به بنیادهای دموکراسی در آمریکاست. او گفت «موسسات مالی باید در فهرست تحریم ها باشد. تحریم‌ها باید  شامل ممنوعیت مسافرت و  سازمان ها و افراد شناسایی شده باشد که در هک ها دخالت داشتند. اقدامات شدیدتری نیز وجود دارد که باید به اجرا گذاشته شوند، زیرا حمله سایبری به آمریکا، حمله به بینادهای دموکراسی است. اگر انتخابات آزاد از بین برود، دموکراسی نابود می‌شود.»

سناتور دموکرات ایمی کلوباشر نیز گفت، روسیه تنها مسئول حملات سایبری به آمریکا نیست، بلکه کشورهایی دیگر جهان نیز قربانی اینگونه حملات هستند.

خانم کلوباشر گفت «حمله سایبری روسیه به حزب دموکرات حمله به یک حزب نیست، حمله به دموکراسی است. من واقعا از سناتورهای جمهوریخواه، مک کین و گرام، تقدیر می‌کنم که علیه این اقدام روسیه ایستاده‌اند، زیرا این حمله می‌تواند علیه هر حزبی باشد. ما در سفر در استونی و لتونی و اوکراین متوجه شدیم که این حملات سایبری برای سال ها رخ داده است. شیوه‌ای است که روسیه می‌تواند در انتخابات فرانسه و آلمان استفاده کند. به باور من این تحریم ها اولین گام مهمی است که می توانیم برداریم.»

سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام نیز گفت، کنگره ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ میلادی اعمال تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه پیگیری خواهد کرد و افزود «ما می خواهیم سال آینده تحریم های جدیدتری، ورای تحریم‌های فعلی پرزیدنت اوباما، پیشنهاد کنیم که بخش های انرژی و بانکی روسیه را هدف خواهد گرفت. نه تنها نام سازمان‌های اطلاعاتی روسیه، بلکه رهبران آنها و حلقه نزدیکان به پوتین را هم در فهرست تحریم ها قرار خواهیم داد.»

سناتور گرام گفت، تحریم‌ها علیه روسیه تحریم هایی هستند که پرزیدنت اوباما با فرمان اجرایی خود آنها را قانونی کرد و امیدوار است با حمایت قاطع کنگره، آقای ترامپ رئیس جمهوری منتخب نیز در سال ۲۰۱۷ تحریم‌های بیشتری را امضا کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif