سناتور دموکرات کریس کونز - آرشیو
سناتور دموکرات کریس کونز - آرشیو

کريس کونز سناتور دمکرات آمریکا، آزمایش های موشکی بالیستیک در ایران را خارج از چارچوب توافق جامع اتمی دانست و از دولت باراک اوباما خواست تهران را بابت این آزمايش ها پاسخگو بداند.

به گفته این عضو کميتۀ روابط خارجی سنای آمريکا، واشنگتن با اين اقدام به ايران نشان خواهد داد که نمی تواند توافق جامع اتمی را بدون آن که حساب پس دهد، آشکارا زير پا بگذارد.

آقای کونز می گوید، ايالات متحده با يک واکنش استراتژيک بايد مطمئن شود که ايران به مسئوليت خود واقف است و نمی تواند جامعه بين المللی و شورای امنيت سازمان ملل متحد را ناديده بگيرد.

برخی رسانه های آمریکایی هفته گذشته گزارش دادند که ایران یک موشک میان‌برد بالیستیک جدید را آزمایش کرده، که در صورت صحت می تواند ناقض دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در واکنش به انتشار اخباری درباره آزمایش  یک موشک بالیستیک میان‌برد جدید، گفت آمریکا در حال بررسی جدی صحت این اخبار است و در صورت تایید، آن را در شورای امنیت مطرح خواهد کرد.

ایران اواسط مهر ماه هم از آزمایش یک موشک دوربرد زمین به زمین با نام "عماد" خبر داده بود، که با واکنش ایالات متحده روبرو شد. کاخ سفید درباره آن آزمایش گفت نشانه‌های محکمی وجود دارد که تهران قطعنامه های شورای امنیت را زیر پا گذاشته است.