کوشنر مک کال و کلی

بعد از این که پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه از «یک موفقیت تاریخی» دیگر خبر داد و اعلام کرد که اسرائیل و پادشاهی بحرین بر سر یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌اند، برخی مقام‌های دولت و اعضای کنگره آمریکا به این خبر واکنش نشان دادند.

در زیر برخی از این واکنش ها را منعکس کرده‌ایم: 

سناتور جیم ریچ رئیس کمیته روابط خارجی سنا:

توافق امروز بین اسرائیل و پادشاهی بحرین برای برقراری روابط کامل دیپلماتیک یک تحول تاریخی دیگر را رقم زد، و چیزی است که من مستقیما در پیشبرد آن دخیل بوده‌ام. همانطور که این توافق‌ها نشان می‌دهند، دشمنان و رقبای سابق به طرز فزاینده‌ای جهت رسیدگی به چالش‌های مشترک از سوی ایران، افراطگرایی، کووید۱۹، و مشکلات اقتصادی به پای میز مذاکره آمده‌اند. این توافق‌ها ظرفیت تغییر فضای اقتصادی، امنیتی و دیپلماتیک در خاورمیانه را برای سوق دادن بهتر منطقه به سمت دوران جدید دارند.

«من از رهبری عالیجناب پادشاه حمد بن عیسی بن سلمان آل خلیفه در این زمینه، و تلاش‌های دیرینه آن چادشاهی برای باز کردن در به سمت کامیابی بیشتر برای مردم فلسطینی سپاسگزارم. کشورهای عرب و مسلمان همفکر باید از این فرصت استفاده و این روند را دنبال کنند.»

 

سناتور جمهوریخواه تام کاتن:

توافق امروز بین اسرائیل و بحرین یک گام حیاتی دیگر به سمت صلح در خاورمیانه است. من به نخست وزیر نتانیاهو و پادشاه حمد بابت رسیدن به این توافق، همچنین و به پرزیدنت (ترامپ) و تیم او بابت تلاش‌های جسورانه دیپلماتیکی که این تحول مهم را امکان‌پذیر کرد، تبریک می‌گویم.

 

مایکل مکال، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: 

من بسیار دلگرم شدم که یک شریک دیگر ما در خلیج [فارس] دیپلماسی و گفت‌وگو را با اسرائیل در پیش می‌گیرد. من به شاه حمد و نخست وزیر نتانیاهو، و همچنین مردم بحرین و اسرائیل، بابت برقراری روابط دیپلماتیک بین کشورهایشان تبریک می‌گویم و از دولت [پرزیدنت ترامپ] بابت کار خیره‌کننده‌ای که برای تحقق این تحولات اساسی انجام داده است، سپاسگزاری می‌کنم. همه ما از فرصت‌های فزاینده برای کار با یکدیگر بر سر منافع و اهداف مشترک سود خواهیم برد. 

 

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ

آقای کوشنر روز جمعه به به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت پس از صلح با تنها دو کشور عربی – یعنی مصر و اردن – در طول ۷۲ سال استقلال خود، این [توافق با بحرین]‌ دومین توافقی است که اسرائیل با یک کشور عرب ظرف ۳۰ روز، به آن دست یافته است.  

او گفت، «این خیلی سریع است.»

وی افزود: «منطقه دارد به توافق امارات پاسخی بسیار مطلوب می‌دهد و امیدواریم این نشانه‌ای باشد مبنی بر این که حتی [توافق‌های] بیشتری هم در راه است.» 

 

کلی کرفت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد: 

تبریک به پرزیدنت ترامپ و همه طرف‌های دخیل در یک گام تاریخی دیگر به سمت صلح در خاورمیانه. این رهبری فعال آمریکایی است و نوید امنیت، کامیابی، و درک متقابل بیشتر در سراسر را منطقه می‌دهد. 

 

President Donald Trump speaks in the Oval Office of the White House on Friday, Sept. 11, 2020, in Washington. Bahrain has…
پرزیدنت ترامپ از یک «موفقیت تاریخی» دیگر خبر داد؛ بحرین و اسرائیل روابط کامل دیپلماتیک خواهند داشت
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه از «یک موفقیت تاریخی» دیگر خبر داد و اعلام کرد که اسرائیل و پادشاهی بحرین بر سر یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌اند.