Pentagon spokesman John Kirby speaks during a media briefing at the Pentagon in Washington, Monday, May 3, 2021. (AP Photo…
جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا

جان کربی سخنگوی پنتاگون اعلام کرد روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت، حدود ۱۳ قایق تندروی سپاه پاسداران با زیرپا گذاشتن قوانین حفظ سلامت و امنیت در آب‌های بین‌المللی به شناورها آمریکایی نزدیک شدند و پس از شلیک ۳۰ تیر هشدار، به حرکت خطرناک خود پایان دادند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در جلسه خود با خبرنگاران گفت: ساعاتی پیش شمار زیادی از قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حرکت‌هایی خطرناک و غیرحرفه‌ای علیه کشتی‌های ایالات متحده انجام داده و قوانین حفظ سلامت و امنیت را زیر پا گذاشتند.

جان کربی افزود: شش ناو آمریکایی که زیردریایی آمریکایی مجهز به موشک‌های هدایت شونده یو‌اس‌اس جورجیا را اسکورت می‌کردند و ناو مجهز به موشک‌های هدایت شونده مانتری هم در میان اسکورت بود، در حال گذر و مطابق با قوانین بین‌المللی در آن تنگه، با ۱۳ قایق تندرو روبرو شدند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: این قایق‌ها با سرعت زیاد به گروه شناورهای ایالات متحده نزدیک شدند و به حدود ۱۵۰ یاردی (۱۳۷ متری) آن، خود را رساندند. پس از انجام تمامی اقدامات مقتضی از جمله به صدا درآوردن بوق، ارتباط رادیویی کشتی به کشتی و دیگر راه‌های ارتباطی، کشتی گارد ساحلی در مجموع حدود ۳۰ تیر هشدار از یک تیربار کالیبر ۵۰ شلیک کردند. پس از دومین سری از شلیک‌های هشدار دهنده، قایق‌های تندرو سپاه پاسداران مسیر را تغییر داده و ارتباط را قطع کردند.

جان کربی گفت: سری اول تیرهای هشدار دهنده وقتی این قایق‌ها به فاصله ۳۰۰ یاردی (۲۷۴ متری)  رسیده بودند، شلیک شد و سری دوم وقتی به ۱۵۰ یاردی (۱۳۷ متری) رسیدند، شلیک شد. این حادثه در حال ورود این شناورها به تنگه هرمز انجام شد. در زمان گذر از تنگه که به نوعی گلوگاه در منطقه محسوب می‌شود، امکان مانور و حرکت پایین می‌آید.  این حادثه کوچکی نیست که چنین عملیات رفتاری خطرناک، بدون امنیت و غیرحرفه‌ای آن جا روی داده است.

در هفته‌های گذشته چند مورد ایجاد مزاحمت از سوی قایق‌های سپاه پاسداران برای شناورها و ناوهای ایالات متحده در خلیج فارس، گزارش شده است. 

FILE - This April 14, 2020, file photo provided by the U.S. Army shows the USS Firebolt in Manama, Bahrain. The Firebolt fired…
سنتکام: شناورهای ایالات متحده پس از نزدیک شدن سه قایق‌ سپاه پاسداران تیر هشدار شلیک کردند
فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، اعلام کرد که سه فروند قایق تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بار دیگر مزاحم شناورهای آمریکا در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس شدند و شناورهای آمریکایی برای کاهش تنش و خطر، تیر هشدار شلیک کردند.