تجهیزات مربوط به عملیات شکاف هیدرولیک در میدان نفتی «مید» در ایالت کلورادو – ۵ فروردین ۱۳۹۳
تجهیزات مربوط به عملیات شکاف هیدرولیک در میدان نفتی «مید» در ایالت کلورادو – ۵ فروردین ۱۳۹۳

دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا راه را برای نخستین صادرات نفت پالایش نشده آمریکا طی ۴ دهه ممنوعیت هموار کرد. با تسهیل قوانین مربوطه، صدور نفت خام آمریکا می‌تواند از اوایل ماه اوت آغاز شود.

روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا، روز چهارشنبه نوشت وزارت بازرگانی ایالات متحده نیز در تصمیم جداگانه دیگری که اعلام نشده، به دو شرکت در ایالت تکزاس اجازه داد نفت سبک غلیظ شده که ذخایر آن افزایش یافته را به خریداران خارجی بفروشند. این نوع نفت می‌تواند به بنزین، سوخت دیزل وسوخت هواپیمای جت تبدیل شود.

ممنوعیت صدور نفت آمریکا، که بشدت بر واردات نفت برای تامین مصارف داخلی تکیه دارد، مدت‌ها به عنوان یک اقدام مهم امنیت انرژی دیده می‌شد، ولی در یک سال گذشته فشار بر دولت برای لغو آن شدت گرفت.

افزایش تولید از لایه‌های ذخیره نفت در مناطقی مانند داکوتای شمالی و تکزاس، با پیشرفت تکنولوژی شکاف هیدرولیک ممکن شد و بشدت نیاز به واردات را کاهش داد؛ و بواسطه محدودیت‌های توزیع، مازاد تولید منطقه‌ای بوجود آمد.

همزمان، که کشور نفت خام را از طریق بنادر شرقی وارد می‌کند، فشار بر صنعت نفت آمریکا برای مجوز صدور آن از خلیج مکزیک نیز، افزایش یافته است.